Onemocnění ledvin a močových cest

Hydronefróza

Zuzana Šimíková
03.01.2011

Lékařské přístroje se zdokonalují, pravidelné preventivní kontroly se provádějí už na plodu a sleduje se jakákoliv odchylka od normálu. Společně s dokonalejší prenatální diagnostikou také přibývá vystrašených rodičů, kterým lékař sdělil, že u plodu či novorozence byla diagnostikována hydronefróza. Víte o co se jedná? Je tato diagnóza opravdu tak hrozná?

Hydronefróza je nefyziologická dilatace (rozšíření) ledvinné pánvičky. Je způsobena zúžením v místě, kde se ledvinná pánvička spojuje s močovodem. To je příčinou obtížného odtoku moče z ledviny do močového měchýře. Zvyšuje se tak tlak moči na ledvinu a ledvinné kalichy, které se následně rozšiřují. Velikost tohoto rozšíření se měří nejčastěji ultrazvukem a hraniční hodnoty měřené v milimetrech se mění v závislosti na velikosti ledvin. Rozlišujeme dva typy hydronefrózy – vrozenou - primární a získanou - sekundární.

Primární hydronefróza

Vrozená vada ledvin, která bývá diagnostikována často už v prenatálním věku (už od 16 týdne těhotenství), případně brzy po porodu. Může být jednostranná či oboustranná, a pokud se nejedná o zvlášť závažné případy, velice často sama časem spontánně vymizí.

Důležité je rozlišení, zda se jedná o formu obstrukční hydronefrózy, kdy je zúžení způsobeno vrozenou mechanickou překážkou, nebo o formu neobstrukční, kdy je porucha pánvičky a její rozšíření způsobeno nedostatečnou peristaltikou.

Sekundární hydronefróza

Vada získaná většinou až v dospělosti, například po prodělání ledvinné koliky.

Příznaky primární hydronefrózy

Hydronefróza bývá často úplně bez příznaků, méně často se může projevovat neurčitými bolestmi v okolí pupku. Nejčastějšími komplikacemi bývají záněty močových cest. Pouze v případě těžké formy hydronefrózy, kdy je ledvina už příliš postižena, se objevují potíže s močením, oligurie, či anurie, zvláště v případě, pokud je  hydronefróza oboustranná, na obou ledvinách.

Léčba hydronefrózy

O léčbě musí v každém případě rozhodnout lékař – urolog, nebo nefrolog.

Ve většině případů spočívá léčba v dlouhodobém sledování ledvin dítěte ultrazvukem a ve snaze zabránit vzniku infekce močových cest.  Zvláště při změnách stavu dítěte, při teplotě, bolestech, či problémech s močením, je třeba odebrat vzorek moči a poslat jej na laboratorní testy. V případě probíhající infekce močových cest je důležité urychleně navštívit lékaře, který pravděpodobně zahájí léčbu antibiotiky.

V některých případech je však nutné přistoupit k operaci. Ta spočívá v odstranění zúžené části močovodu a napojení zbylé zdravé části zpět na ledvinnou pánvičku. Podle rozsahu postižení se operace provádí buď klasicky, nebo laparoskopicky. Úspěšnost operace je velmi vysoká. Pokud je správně provedena a indikována, je to až 98 %.

Takže při diagnostikování hydronefrózy nevěšte hlavu, u většiny dětí se nejedná o závažný problém a je velká naděje na uzdravení!

Autor: Zuzana Šimíková

Operativní léčba cukrovky
Lupy

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Lyžařská helma pro děti
Zimní sporty

Lyžařská helma pro děti

Lyžování se díky stále dokonalejším technologiím posunulo až na hranici rizikového sportu. Lyže nám umožňují rychlejší jízdu, preparovaný technický sníh už dávno není tím prašanem, ...