Zdravá výživa

Jak se ubránit přejídání

Olga Jastrabová
28.12.2010

Období mezi vánočními svátky a silvestrem bývá dosti nebezpečné pro naše postavy a žaludky. Lidé si dávají cukroví k snídani, svačině i večeři, dojídají "zbytky" ze svátečního stolu, a znovu nakupují spousty jídla na oslavy konce roku a příchod nového. Proč se lidi přejídají a jak ovládnout tyto mnohdy nekontrolovatelné stavy?

Co je přejídání

Přejídání je stav, kdy lidé konzumují potravu, aniž by měli hlad. Za normálních okolností to člověka postupem času omrzí, ale samozřejmě závisí na okolnostech. Lidé, kteří se takto přejídají a jídlo se nesnaží následně vyvrátit, netrpí psychickým onemocněním, které se nazývá mentální bulimie.

Přejídáním řeší lidé stres, citové strádání, nudu, potlačování jiných nutkání nebo si jen tak užívají dobrot. Tyto stavy se střídají s hladověním nebo přísnými dietami a často se opakují.

Kdo a jak se přejídá

Porucha příjmu potravy si nevybírá, proto jsou jejími oběťmi jak muži, tak ženy. Dívky a ženy však trpí touto poruchou více.

Lidé nejsou schopni myslet na nic jiného, než na to, co dobrého si dají k obědu, svačině, večeři atd. Nedokážou projít okolo obchodu s potravinami aniž by odolali. Následně si svůj přístup k jídlu vyčítají a můžou se dostat až do stavu depresí.

Onemocnění spojená s přejídáním

  • nadváha - obezita
  • kardiální obtíže
  • metabolické obtíže
  • gastrointestinální obtíže
  • psychické problémy - deprese, méněcennost, úzkostné stavy
  • může vzniknout anorexie či bulimie

Odborníci se snaží vymezit stavy, kvůli kterým k přejídání dochází. Zkouší s klientem nastavit nový denní rytmus, stravovací návyky a aktivní pohyb.

Vánoce jsou svátky, které by měli vyvolat v lidech klid, mír a lásku. Bohužel mnoho lidí před svátky nakupují nehorázné množství jídla a dárků, kdy to naopak vypadá, že jsou to svátky obžerství.

Problém je ten, že lidé neumí odpočívat aktivně sportem a nebo relaxací a místo toho vysedávají v obývacím pokoji před televizí a cpou se vším možným.

Většina novoročních předsevzetí spočívá v tom, že si zejména ženy plánují hubnoucí program na začátek nového roku.

Běžte si raději zalyžovat, vyražte na běžky, užijte si řádění s dětmi ve sněhu nebo si dopřejte zajímavou relaxaci místo bezcílného válení se.

Autor: Olga Jastrabová

Čakry - energetická místa těla
Plazma zachraňuje životy

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Chraňte své tělo před mrazem!
Úrazy

Chraňte své tělo před mrazem!

02.12.2010

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými a polárními oblastmi. Omrzliny mohou ude ...

Úrazové pojištění
Úrazy

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění vám pomůže zachovat životní standard, na který jste byli zvyklí, a zajistí vám finance pro zvýšené výdaje během rekonvalescence. Úraz je nenadálá událost, která o ...