zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Aromaterapie proti kašli není pouze o esenciálních olejích, pomohou i hydroláty

Pavlína Klaudová
09.11.2024

Alternativní medicína, aromaterapie odhaluje přírodní řešení, jak se zbavit kašle pomocí esenciálních olejů. Některé záchvaty kašle, které jsou obzvláště vysilující, brání ve spánku a někdy dokonce i v práci. Suchý kašel je velmi odlišný od vlhkého kašle, a to jak z hlediska příznaků, tak z hlediska léčby.

Příčiny, příznaky a druhy kašle

Kašel je respirační porucha způsobená tlakem na hrudní koš v důsledku neobvyklého otevírání a zavírání hlasivek po vdechnutí. Tato porucha způsobuje potíže s dýcháním a nutí toho, u kterého se vyskytne, vyvíjet velké úsilí k výdechu. Je to přirozený reflex těla, aby se neudusilo. K tomu, aby se dal kašel léčit pomocí aromaterapie, je potřeba dobře identifikovat jeho typ a příčiny.

  • Suchý kašel  se vyskytuje v rámci virové infekce jako chřipka, nachlazení, onemocnění respiračního traktu (astma), může způsobit podráždění dýchacích cest.
  • Chronický suchý kašel  je forma kašle, která trvá dny nebo dokonce týdny.  Může za něho závažná virová infekce, plicní onemocnění a i časná forma rakoviny.
  • Vlhký kašel může následovat po období suchého kašle, ale může být také způsoben zánětem nebo infekcí dýchacích cest. Pozná se podle tvorby hlenu, která o provází a nutí k jeho vykašlávání. K vlhkému kašli může přispět několik faktorů (respirační infekce, jako je nachlazení, chřipka nebo bronchitida). Environmentální faktory jsou pak cigaretový kouř nebo znečištěné ovzduší, ale také astma nebo sinusitida.
  • Chronický vlhký kašel  zmiňujeme, pokud vlhký kašel trvá déle než týden, dochází k sekundární infekci dýchacích cest. Může to být způsoben těžkou bronchitidou nebo jinými formami zánětu.

Jaký je rozdíl mezi suchým kašlem a vlhkým kašlem?

Vlhký kašel lze snadno poznat podle výtoku hlenu. Může následovat po období suchého kašle nebo se objevit spontánně. Vylučování hlenu umožňuje tělu se zbavit bakterií a mrtvých buněk, které způsobují infekci. Tento proces je nutný k vyléčení. U případů chronického kašle je třeba zvážit konzultaci s lékařem. Tyto případy mohou být skutečně příznaky vážných onemocnění. V případě používání esenciálních olejů pro léčbu kašle, je potřeba brát v potaz jejich kontraindikace (astma, epilepsii, možné interakce s farmaky, věk ošetřovaného, těhotenství).

Nejčastěji používané esenciální oleje při infekcích dýchacího systému

K eliminaci projevů kašle a nemocích respiračního systému se často používají esenciální oleje. Vzhledem k tomu, že jsou to velmi silné koncentráty, je potřeba je míchat do nosného oleje (typicky 1 kapku do 1 čajové lžíce pro dospělého a 1 kapku do polévkové lžíce nosiče u dětí, dobře rozmíchat a následně aplikovat na hrudník a záda třikrát denně). Pokud trpíte vlhkým kašlem,  je důležité si uvědomit, že může být příznakem závažnějšího základního stavu, jako je infekce hrudníku.

Pokud vlhký kašel přetrvává delší dobu nebo je provázen dalšími příznaky, jako je horečka nebo bolest na hrudi, je nutné se poradit se zdravotníkem. Pokud jde o výběr esenciálních olejů na vlhký kašel, je důležité vybrat ty, které jsou expektorační, antitusické a protizánětlivé. Tyto vlastnosti pomáhají uvolňovat přebytečný hlen, tiší kašel a snižují zánět v dýchacích cestách.

Na suchý kašel:

  • Cypřišový esenciální olej je antitusikum, které se používá u suchého kašle. Stimuluje mucinové žlázy a tím reguluje tvorbu hlenu. Takto vylučovaný hlen „rehydratuje“ dýchací cesty, omezí vysychání a podráždění a výrazně tak zklidní suchý kašel. Zklidňuje svalové křeče odpovědné za kašel a omezuje pocity podráždění. Není vhodný pro děti do deseti let věku, těhotné a kojící ženy. U astmatu a epilepsie je potřeba opatrnosti. Používat v nízkém dávkování, nejdéle 8 dní po sobě.
  • Esenciální olej petitgrain působí jako antispasmodikum, je bohatý na terpenové estery, účinně zmírňuje škytavku, působí také na nervový systém a svaly obklopující hrdlo a snižuje křeče a kontrakce. Je protizánětlivý, tiší přetrvávající suchý kašel, který dráždí dýchací cesty. Je bezpečný pro děti od tří let věku.
  • Eukalyptové esenciální oleje jsou protizánětlivé, antivirové, působí jako svalový relaxant, (nevhodné pro děti, astmatiky, epileptiky), pro děti od šesti let lze v mírném ředění použít eukalyptus.

Na vlhký kašel:

  • Máta peprná má expektorační vlastnosti, které pomáhají ředit hlen a zmírňují překrvení. Nevhodná pro děti do deseti let věku, těhotné, epileptiky, astmatiky.
  • Tymiány jsou přírodní prostředky tlumící vlhký kašel, podporují vykašlávání. Tymián linalool lze použít u dětí od šesti let věku v nízkém dávkování. (1 kapka na lžicí nosiče), u menších dětí je potřeba volit hydrolát. Tymiány nejsou vhodné pro astmatiky a epileptiky, lidi s hormonálně závislou rakovinou.
  • Rozmarýny mají antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zmírnit vlhký kašel a uvolňují dýchací cesty. Nejsou vhodné pro malé děti do deseti let věku, těhotné, kojící, lidi s vysokým tlakem, u jaterních potíží a ve vysokém dávkování jsou hepatotoxické a neurotoxické. Je potřeba s nimi zacházet opatrně. Expektorační esenciální oleje je nutné používat v nízkém ředění a nejdéle 10 dní v kuse (maximálně).

 

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govsciencedirect.comncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Podzimní hřejivé byliny a koření – fenykl, zázvor a kurkuma
Opravdový nakopávač vaší imunity – jaký doplněk stravy vám efektivně pomůže zvládat podzimní virózy?

Další články

Cibetková káva – specialita s puncem luxusu
Ostatní témata

Cibetková káva – specialita s puncem luxusu

13.10.2024

Považujete se za kávové labužníky či dokonce znalce a potrpíte si na různé specialitky? Pak pro vás určitě není neznámým pojmem cibetková káva, oceňovaná gurmány na celém světě. Pa ...