zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Ginkgo biloba - královna mezi adaptogeny

Veronika Matoušová
17.11.2020

Znáte ginkgo bilobu, tento skvělý adaptogen? Dokáže opravdu zázraky s naším organismem, a přesto že se extrakty z listů po staletí používaly především v rámci tradiční čínské medicíny, dnes je ginkgo biloba hojně užívána po celém světě. Pojďme se podívat na její úžasné vlastnosti.

Posvátný strom pro Asii - „Fontána mládí“ pro celý svět

Jedná se patrně o nejstarší rostlinu na planetě. Je tu v neměnné podobě více než 150 milionů let, její název v češtině zní jinan dvoulaločný. Stromy jinanu se vyskytují různě po světě, zejména ale v Číně a v Japonsku. Právě v Číně je tento strom nazýván stromem dlouhověkých a moudrých. Jeho výška může dosáhnout až 40 metrů a dožívá se klidně i tisíce let. Ginkgo biloba nemá květy ani plody, ze stromu jinanu se ale zpracovávají jeho listy v sušené a mleté formě, a to pro jejich úžasné léčivé účinky. Extrakty z listů se pak přidávají do různých produktů, zejména do doplňků stravy, tinktur nebo prášků. Ginkgo bilobě se také říká živoucí fosilie nebo „Fontána mládí“ pro své téměř zázračné (nejen omlazující) účinky.

Ginkgo biloba - zázrak pro mozek

Ginkgo biloba se pyšní opravdu velkým množstvím antioxidačních látek především ve formě flavonoidů a terpenoidů, chrání buňky i tkáně před poškozením volnými radikály a předčasným stárnutím. Jedna z úžasných vlastností této rostliny je podpora prokrvení periferních částí těla, tedy prstů na rukou, na nohou a především mozku. Ocení ji tedy studenti při náročných zkouškových obdobích nebo duševně pracující lidé, kteří potřebují udržet pozornost a rychle reagovat. Ginkgo biloba pomáhá posílit paměť, prostorovou orientaci a celkově zlepšuje mozkové funkce. Rostlina je vhodná také pro seniory, kterým už paměť tolik neslouží. Užívá se také podpůrně při léčbě syndromu studených rukou a nohou. Navíc snižuje krevní tlak, podporuje zdraví očí a snižuje i hučení v uších. Využití má ginkgo také v kosmetice, kde se přidává například do různých gelů proti celulitidě.

Zdravotní benefity česneku: Proč stojí za to si dát stroužek každý den? 

Čistí organismus od toxinů a podporuje psychiku

Pro své účinky se také doporučuje užívat lidem vyskytujícím se v hodně znečištěném prostředí. A podporuje duševní zdraví. Ginkgo biloba zásobuje tělo kyslíkem, odstraňuje únavu a pomáhá tak zklidnit psychiku. Celkově tato výjimečná rostlina harmonizuje tělo a ulevuje i při bolestech hlavy. V neposlední řadě má pozitivní vliv na všechny kognitivní funkce, zvyšuje rychlost myšlení a schopnost rozumět informacím. Ginkgo biloba obsahuje opravdu velké množství zdraví prospěšných látek, které jsou také prevencí proti Alzheimerově chorobě.

Pro koho není ginkgo biloba vhodná?

Velkou výhodou užívání tohoto doplňku stravy jsou jen minimální vedlejší účinky. Přesto existuje několik případů, kdy není užívání vhodné nebo je přinejmenším nutné se poradit s lékařem. Jedná se o alergiky a diabetiky. Užívat ginkgo bilobu by dále neměly děti do 12 let, těhotné ženy, lidé před plánovanou operací či při zvýšené krvácivosti. Kombinace ginkgo biloby není také dobrá s acylpyrinem nebo s léky proti srážení krve (antikoagulancia). Zároveň si dávejte pozor na užívání ve večerních hodinách. Zhoršuje totiž usínání.

Jak ji můžete užívat?

Na trhu je ginkgo biloba dostupná v různých podobách. Můžete si pořídit kapsle, tinktury nebo třeba drcené listy, ze kterých si uděláte čaj. Ten pak popíjejte třikrát denně. Čaj je lahodný a jistě ho ocení lidé různých chutí. Ještě lepších (zesílených) účinků můžete dosáhnout také kombinací s dalšími rostlinami. Společně s ginkgo bilobou užívejte zelený čaj pro rychlejší nástup účinků, guaranu pro navození energie, macu peruánskou nebo ženšen pro stimulaci mozkových funkcí. Pokud se ginkgo bilobu rozhodnete užívat, její účinky se dostaví zhruba po čtyřech až šesti týdnech. Než sáhnete po různých chemických produktech na vaše vleklé potíže, zkuste ginkgo nejdřív bilobu v podobě doplňku stravy. Možná vás překvapí, jak velkou moc tato rostlina má a jak dokáže podpořit vaše zdraví. 

Blahodárná síla šípku v kosmetice i v kuchyni

Autor: Veronika Matoušová

Pomohou vám probiotika zhubnout?
Vlašské ořechy: Porce zdraví ve skořápce

Další články

Zdravé stravování v zimních měsících
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zdravé stravování v zimních měsících

09.11.2020

Během chladných zimních měsíců potřebujeme našemu organismu obstarat potřebné množství vitamínů, minerálů a dalších látek, které posilují naši imunitu. Tyto látk ...