zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Pomohou vám probiotika zhubnout?

Kateřina Hájková
15.11.2020

Probiotika jsou přátelské bakterie, které se přirozeně nacházejí v některých potravinách, případně je lze konzumovat v podobě doplňků stravy. Některé výzkumy naznačují, že suplementace těchto živých mikroorganismů může pomoci napravit bakteriální nerovnováhu ve střevech, o níž se předpokládá, že přispívá ke zvýšení hmotnosti. Podle toho by se probiotika mohla stát cenným pomocníkem při hubnutí.

Podle některých studií mohou probiotika pomoci nejen při řešení nadváhy a obezity, ale také dalších zdravotních stavů včetně průjmu, syndromu dráždivého tračníku a různých kožních a gastrointestinálních potíží spojených s užíváním antibiotik. Pokud chcete příjem probiotik využít nejen pro hubnutí, ale pro celkové ozdravení těla, je ideální přijímat je z běžné stravy. Probiotika najdete v zakysaných a kvašených potravinách, jako je jogurt, kefír, zelí, okurky, kimči nebo miso.

Jak probiotika pomáhají hubnout

Skutečnost, že probiotika pomáhají s hubnutím, naznačilo několik studií. Mezi nimi je počin provedený v roce 2010, který byl publikovaný v European Journal of Clinical Nutrition. Vědci se v tomto případě zaměřili na zkoumání účinku konkrétního kmene probiotických bakterií známého jako Lactobacillus gasseri SBT2055 (LG2055) proti obezitě. 87 účastníků bylo rozděleno na dvě skupiny. Všichni pili po dobu 12 týdnů denně asi 200 mililitrů fermentovaného mléka, jedna skupina však s obsahem LG2055, druhá bez. Ukázalo se, že ti, kteří konzumovali fermentované mléko obohacené o probiotika, dosáhli nejen vyššího snížení tělesné hmotnosti, ale i břišního tuku. Podle další studie z roku 2009, zveřejněné v Journal of Gastrointestinal Surgery, zase mohou probiotika podporovat úbytek hmotnosti u pacientů s chirurgickým bypassem žaludku. V jejím rámci bylo zkoumáno 44 obézních pacientů, kteří nedávno podstoupili bypass žaludku. Opět byli rozděleni na dvě skupiny - oběma bylo poskytnuto výživové poradenství a péče podporující úbytek hmotnosti, jedna skupina navíc denně konzumovala bílý jogurt jakožto přirozený zdroj probiotik. Po uplynutí 3 měsíců zaznamenala výraznější úbytek váhy ta skupina, která každý den konzumovala bílý jogurt.

Hubnutí s probiotiky - kdy se poradit s odborníkem

Pokud uvažujete začít užívat doplňky stravy s probiotiky, měli byste se před tím raději poradit s erudovaným odborníkem. To se týká zejména těhotných a kojících žen, dětí, osob s jakýmkoliv onemocněním a jedinců, kteří dlouhodobě užívají některé léky. Ačkoliv doplňky stravy s probiotiky se pro krátkodobé užívání zdají být bezpečné, u některých jedinců mohou způsobit nadýmání a zahlenění, podobně jako potraviny, kde se probiotika nacházejí přirozeně.

Mořské řasy - skvěle dochutí pokrmy a doplní jeden důležitý a problematický minerál 

Autor: Kateřina Hájková

Co mohou nabídnout houby: Chrání před cukrovkou a pečují o naše srdce
Ginkgo biloba - královna mezi adaptogeny

Další články