zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

4 důvody, proč do jídelníčku zařadit saw palmetto (Serenoa repens)

Kateřina Hájková
05.11.2020

Saw palmetto je dnes dobře dostupné ve formě doplňků stravy, které usnadňují zařadit jej do jídelníčku. Jeho prospěšnost potvrzují četné výzkumy, které zpravidla počítají s množstvím 320 miligramů, které se rozděluje do dvou denních dávek. Jaké přínosy konzumace saw palmetta nabízí?

Saw palmetto neboli Serenoa repens je zvláštní druh palmy pocházející z jihovýchodní oblasti USA. Bobule této specifické rostlinky se běžně používají v doplňcích stravy pro zlepšení zdraví prostaty, vyrovnávání hladin hormonů a pro prevenci vypadávání vlasů (zejména u mužů). Jsou ale spojovány i s dalšími benefity.

Čím může saw palmetto tělu prospět?

Zabraňuje vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je bohužel běžný stav, který může být způsoben řadou faktorů - včetně genetiky, hormonálních změn a užívání léků (například na ředění krve). Jelikož se saw palmetto často užívá pro vyrovnávání hladin hormonů, pomáhá i v boji proti padání vlasů, v němž často významnou roli hrají právě hormony.

Podle jednoho přehledového výzkumu může totiž tato rostlinka pomáhat blokovat aktivitu enzymu přeměňujícího hormon testosteron na hormon způsobující vypadávání vlasů. Snižuje také jeho vstřebávání ve vlasových folikulech, což omezuje jeho možnost vázat se na specifické hormonální receptory a spouštět procesy související se ztrátou vlasů.

V jedné studii byl dokonce prokázán i přímý účinek saw palmetta na zlepšování růstu vlasů u mužů mezi 23 a 64 lety, a to až o 60 procent! Další studie 62 dospělých ukázala, že lokální aplikace saw palmetta za tři měsíce zvýšila hustotu vlasů o plných 35 procent.

Podporuje zdraví prostaty

Prostata je malá žláza umístěná mezi močovým měchýřem a penisem, která je zodpovědná za udržení zdraví spermií. Některé výzkumy naznačují, že saw palmetto může podporovat její zdraví a může pomoci i při prevenci problémů (včetně rakoviny prostaty). Podle jedné studie byl extrakt z bobule saw palmetta schopen snížit růst buněk rakoviny prostaty a další studie zase ukázaly, že saw palmetto blokovalo šíření a růst buněk rakoviny prostaty deaktivací specifických receptorů podílejících se na vývoji rakoviny, nebo že může být účinné při snižování symptomů souvisejících se zánětem prostaty.

Krev v ejakulátu - co může znamenat? 

Bojuje se záněty

Saw palmetto je rostlinka bohatá na antioxidanty epikatechin a methylgallát, což jsou sloučeniny zabraňující poškozování buněk volnými radikály, snižující záněty a chránící před chronickým onemocněním. Některé výzkumy naznačují, že saw palmetto by díky těmto vlastnostem mohlo být přínosné při léčbě různých zánětů postihujících organismus.

Může pomoci regulovat hladinu testosteronu

Saw palmetto často používají muži, kteří chtějí přirozeně zvýšit hladinu testosteronu. Regulace hladiny testosteronu může mít dopad na několik aspektů zdraví, a to včetně sexuální touhy a dobré nálady. Hladiny testosteronu s věkem klesají a některé výzkumy ukazují, že nízká hladina testosteronu může přispět k rozvoji onemocnění jako jsou choroby srdce. Saw palmetto podle studií snižuje aktivitu enzymu odpovědného za přeměnu testosteronu na další pohlavní hormon, který pomáhá regulovat hladiny testosteronu.

Saw palmetto - na co si dávat pozor?

Saw palmetto je obecně považováno za bezpečné a dosud bylo spojeno s velmi malým počtem vedlejších účinků. Když už se ve výzkumných studiích nějaké objevily, většinou se jednalo o bolesti hlavy, nevolnost a zácpu. Protože saw palmetto ovlivňuje hladiny hormonů, neměly by jej užívat těhotné a kojící ženy a osoby užívající hormonální substituční terapiii nebo hormonální antikoncepci. U jedinců užívajících léky na ředění krve (jako je warfarin) může saw palmetto zvyšovat riziko krvácení. Ačkoliv jeho pozitivní účinky na zdraví organismu prokázala řada studií, pro jejich definitivní potvrzení je podle odborníků třeba dalších výzkumů.

Autor: Kateřina Hájková

Jaké příčiny může mít anémie z nedostatku železa?
Co se děje v těle při horečce a proč není vždy vhodné ji potlačovat?

Další články