Tymián: Bylinka číslo jedna pro všechny respirační problémy
S tymiánem jako by se v zimě roztrhl pytel. Je to oblíbená bylina na léčbu infekcí respiračního traktu. Její užívání má však svá omezení. Stejně jako u všech užívaných bylin byste měli před tím, než ho v jakékoli formě použijete, znát kontraindikace a vhodnost indikace pro různé osoby a věk.
Tymián, jeho mocné složení a předurčení k léčení
Velmi aromatický keř, který má přirozený domov na Balkáně, ale také ve Francii, je oblíbeným pro své typické aroma a ostrou, pikantní, bylinnou chuť. Listy tymiánu jsou voňavé, kvete krásnými růžovými květy, které vybízí včely ke sbírání lahodného nektaru. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité), v které najdete i další oblíbené byliny jako máta, bazalka, šalvěj, oregáno či saturejka.
Tymián má více chemotypů, v závislosti na oblasti, v které roste (to je důležité u esenciálních olejů kvůli kontraindikacím). V minulosti byl využívaný pro náboženské rituály, jako desinfekce domovů (například při moru), v lidových pověrách měl přinášet válečníkům statečnost. V dnešní době se používá při vaření k dochucení pokrmů, v protiinfekčním bylinkářství a rovněž je velmi oblíbenou složkou doplňků stravy.
Tymián jako rostlina lidového léčitelství a aromaterapie
Esenciální olej tymián obsahuje bioaktivní látky thymol a karvakrol, které vykazují silné protiinfekční, tonizující a imunitu posilující schopnosti. Je také bohatý na paracymen, silný monoterpen s vlastnostmi, které pomáhají vykašlávání a uvolňování hlenu z respiračního systému, funguje i jako antiseptikum a stimulant kůry nadledvin, proto se používá i jako tonikum. Díky obsahu monoterpenových alkoholů má i analgetické a protizánětlivé vlastnosti.
Dalšími typickými složkami pro tymián jsou flavonoidy, kyselina rozmarinová, kyseliny olejová a ursolová. Je oblíbeným prostředkem pro léčbu suchého kašle a pro redukci produkce hlenu u kašle vlhkého. Jeho výrazné protizánětlivé působení také pomáhá zklidnit zánět průdušek. Jako tonikum podporuje boj těla proti únavě. Vyniká potopudnými a močopudnými schopnostmi.
Je vyhledávaným trávicím tonikem, pomocníkem při problémové menstruaci. Je to rovněž silná antioxidační bylina, která se využívá v kosmetice i doplňcích stravy na regulaci zánětlivých reakcí pokožky a jejího maštění. Díky antioxidační aktivitě je vhodný i pro redukci oxidativního stresu v anti-agingových produktech, bývá součástí zubních past a ústních vod kvůli dobré schopnosti desinfekce dutiny ústní.
Použití tymiánu v praxi a kontraindikace
Obecně se tymián používá ve formě nálevu z listů a kvetoucích vrcholků (pro trávení, zmírnění ORL infekcí), k léčbě ústních infekcí a lokálně na rány. Může se dávkovat i v matečné tinktuře, která je k použití pro dospělé a teenagery od 12 let věku. Užívání tobolek s jeho součástí jako doplňku stravy by se mělo dít striktně podle doporučení naturopata nebo lékaře, který se věnuje přírodní medicíně a zná dobře kontraindikace.
V aromaterapii se setkáte s různými doporučeními, ale z předběžné opatrnosti je potřeba dávat pozor na sílu tymiánových esenciálních olejů, u dětí je lepší pro difuzi používat hydrolát tymián linalool. Co se týče tymiánových mastí, je lepší mít pro ošetření dětí tu, která neobsahuje esenciální oleje, ale extrakty rostliny.
Zdroje: sciencedirect.com, hindawi.com, medicalnewstoday.com
Autor: Pavlína Klaudová