Antibiotika

Antibiotika - je lepší se jim vyhnout

Milena Mocková
27.11.2012

Antibiotikum je lék, který usmrcuje některé mikroorganismy nebo brání jejich růstu. Antibiotika působí především proti bakteriím, některá jsou však účinná také proti houbám a parazitickým prvokům a používají se především k léčbě infekčních stavů. V současné době je však velkým problémem chybné použití antibiotik.

Bolest v krku, rýma a dlouhotrvající kašel, to jsou nejčastější obtíže, kterými trpíme v tomto podzimním počasí. Ovšem ne všechny nemoci způsobují bakterie, na které dobře zabírají antibiotika.

Mnoho lidí totiž netuší, že antibiotika vůbec neúčinkují proti virovým infekcím. Klasické nachlazení, chřipku nebo bronchitidu mají na svědomí viry, takže užívat na ně penicilin je naprosto zbytečné.

Bohužel ale ze statistik vyplývá, že skoro polovina všech předepsaných antibiotik je předepsána špatně. Lidé je totiž často od lékařů vyžadují na dlouhotrvající kašel nebo horečnaté onemocnění. Ačkoli v první řadě je rozhodnutí na lékaři, důležitou roli hraje i názor pacienta, který ho s vidinou rychlé úlevy k antibiotikům přemlouvá.

Negativní účinky antibiotik

Kromě prokazatelných pozitivních účinků mají antibiotika řadu negativních dopadů na lidské tělo. U citlivých lidí mohou způsobovat alergické reakce (vyrážky a v závažnějších případech i anafylaktický šok).

Zlikvidování mikroskopických původců nemoci s sebou přináší i vyhubení miliardy jiných bakterií, které pomáhají lidskému tělu fungovat správným způsobem. Jedná se hlavně o poškození přirozené bakteriální mikroflóry ve střevě.

Jak posílit imunitní systém

Antibiotika je tedy dobré užívat rozumně a pouze v nutných případech. Proto nepodceňujte prevenci a snažte se posilovat imunitní systém (otužování, dostatečné množství spánku, kvalitní a pestrá strava).

Potraviny, které pomáhají posilovat organismus:

  • Cibule – její šťáva působí pozitivně při zahlenění a nachlazení
  • Česnek – účinkuje proti bakteriím, pomáhá čistit trávicí soustavu a funguje jako přírodní antibiotikum
  • Křen – rozpouští hleny, protahuje dýchací i trávicí soustavu. Působí proti nachlazení a rýmě
  • Echinacea – posiluje imunitu a působí proti infekcím. Léčí záněty horních cest dýchacích
  • Zázvor – působí proti horečce a preventivně proti nachlazení
  • Brusinky a borůvky – mají výrazné antiseptické a antibiotické účinky na bakterie způsobující infekce
  • Rakytník – rakytníková šťáva podporuje imunitu a správné fungování trávicí a cévní soustavy

Je důležité si uvědomit, že antibiotika nejsou univerzálním lékem na nachlazení a léčba s jejich pomocí by měla být zahajována až po stanovení původu infekce.

Autor: Milena Mocková

Příznaky roztroušené sklerózy
Cvičením proti stárnutí mozku

Další články

Mentální retardace
Demence

Mentální retardace

26.11.2012

Mentální retardace je desetkrát častější než mozková obrna, průměrně postihne zhruba 3 – 4 % populace. Znamená vážná omezení ve dvou nebo i více oblastech adaptivních schopností, k ...

Bydlíte zdravě?
Zdravé bydlení

Bydlíte zdravě?

22.11.2012

Dýcháme znečistěný vzduch, protože nemáme jinou možnost. Jíme neekologicky pěstované plodiny a neeticky zabíjená zvířata, protože na BIO nemáme peníze, nebo nevěříme tomu, že všech ...

Jak zvládnout kojeneckou koliku
Kojenec

Jak zvládnout kojeneckou koliku

19.11.2012

Když nemůžou prdíky ven, je to velký problém, a to nejen pro miminko. Usedavý pláč v denní i noční dobu bývá způsoben velmi často právě kojeneckou kolikou. Představuje pro všechny ...

Co nejíst v těhotenství
Těhotenství

Co nejíst v těhotenství

16.11.2012

Během těhotenství honí mnoho žen mlsná. Pokud patříte mezi ně i vy, a mátě chuť třeba na hermelínový salát nebo tatarský biftek, raději si ji nechte zajít. Bezpečnost dítěte je pře ...