zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Jak se bránit vysokým nákladům za léky?

Veronika Tůmová
22.05.2017

Také se vám často stává, že vyjdete z lékárny s pár krabičkami léků, ale vaše peněženka je o poznání lehčí? Nesete si většinou jen běžné kapky do nosu nebo sirup proti kašli, ale přesto se nestačíte divit, kolik peněz v lékárně necháváte, a částky za stejné léky se vám zdají stále vyšší?

Postupné zdražování léků je u nás známým problémem, který pociťují zejména mladé rodiny a senioři. Ceny léků a často vysoké doplatky však zasahují každého z nás. Dobrou zprávou je, že vláda odsouhlasila snížení ochranného limitu doplatků na léky pro děti i seniory, kterého bychom se měli dočkat už příští rok. Existuje však více způsobů, jak na lécích ušetřit.

Ochranný limit doplatků na léky pro děti a seniory

Doplatky za léky se mohou každý měsíc vyšplhat i na několik tisíc korun, což je pro dlouhodobě nemocné, často s minimálním příjmem, pochopitelně velký problém. Před vysokými doplatky má seniory chránit tzv. ochranný limit, který je aktuálně stanoven na pět tisíc korun pro dospělého a 2,5 tisíce korun pro děti a starší pacienty ve věku nad 65 let. Pokud bude tato částka překročena, pojištěnec může uplatňovat právo na zpětné vrácení peněz. Příští rok vláda plánuje ještě vyšší úspory na lécích, což by starším lidem a rodičům malých dětí mohlo přinést značnou finanční úlevu.

Hospic - odborná a citlivá péče o nevyléčitelně nemocné

Vybírejte levnější léky se stejným účinkem a porovnávejte ceny

V lékárnách je obvykle velký výběr léků se stejnými nebo podobnými účinky, jejich ceny se však podstatně liší podle značky a jména výrobce. Jste-li zvyklí nakupovat léky či cokoliv jiného podle reklamních upoutávek v televizi, pak jsou vaše náklady jistě nemalé. Informujte se proto u svého lékárníka i o jiných možnostech. Jistě vám nabídne hned několik produktů se stejným či podobným složením a obsahem účinné látky, kterou potřebujete, aniž byste museli sáhnout po nejdražší variantě. Jde o vaše zdraví a o vaše peníze, nebojte se proto ptát a porovnávat ceny!

Co je to internetová lékárna?

Ceny léků i samotné doplatky se mohou v jednotlivých lékárnách velmi lišit, chcete-li opravdu ušetřit, věnujte proto čas porovnávání jejich cen a pečlivému výběru. To může být daleko snadnější, zvolíte-li internetovou lékárnu. Online lékárny se specializují na prodej volně prodejných léků, tedy léků, které nejsou na lékařský předpis, ale také potravinových doplňků a obvykle nabízejí i celou řadu přírodních léčiv.

Využijte možnosti získání výpisu z osobního účtu u zdravotní pojišťovny!

Téma výpisů z osobních účtů a financování zdravotní péče často vyvolává velkou odezvu a zájem pacientů. Podle nedávného průzkumu mezi seniory však ani jeden z nich nepožádal o výpis ze svého účtu a pravděpodobně ani netuší, že to může udělat. Právě s rostoucím věkem nutnost návštěv u lékaře samozřejmě stoupá, a tím stoupají i náklady na léčbu. Známý a nijak výjimečný je také nešvar některých lékařů či zdravotníků, kteří spoléhají na to, že se pacient u své pojišťovny nebude o těchto nákladech za vlastní léčbu informovat, čehož mohou snadno zneužít.

Zdroj: ozdravotnictvi.cz, SeniorSafe

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Cukrovkou trpí milion Čechů, může za to genetika a špatná životospráva
Makrobiotika jako životní styl

Další články