Rozvoj osobnosti

Cvičením proti stárnutí mozku

Michaela Kopřivová
28.11.2012

Proces stárnutí způsobuje úbytek nervových vláken a spojů, mozková kůra se zmenšuje, což negativně působí na naše myšlení a sociální schopnosti. Stárnutí je nevyhnutelné a do jisté míry i tyto změny. Ale jak ukazuje mnoho studií z poslední doby, můžeme na svém mentálním zdraví pracovat, stárnutí mozku zpomalit a navíc - nikdy není pozdě!

V průběhu stárnutí se objem naší mozkové kůry zmenšuje, a proto se zhoršuje funkce mozku. Nejvíce patrné je to na kůře čelních laloků, kde je vázáno vše, čemu říkáme myšlení.

Tato oblast nám pomáhá tvořit analogie, plánovat, řešit více úkolů současně, sociálně se dobře orientovat, správně  se rozhodovat. Je hlavně centrem naší krátkodobé paměti. Operačním podkladem veškeré vědomé činnosti mozku.

Jak udržet mozek v kondici

Tradičně se doporučuje udržovat mozek v mladistvé kondici jeho zvýšenou aktivitou i ve stáří. Doporučuje se učit se stále novým věcem a udržovat bohatý sociální život.

V praxi to vypadá tak, že byste měli v pokročilém věku místo sezení před televizí řešit sudoku, učit se japonsky, hrát šachy, číst populárně naučnou literaturu i pětisetstránkové romány.

Měli byste se zajímat o své okolí, navštěvovat se s rodinou, chodit s přáteli debatovat do kavárny nebo alespoň na lavičku. Závěry posledních výzkumů naznačují, že nejlépe uděláte, když budete s přáteli diskutovat při joggingu.

Fyzické, nebo mentální cvičení?

Na konci října tohoto roku byla publikována studie, která zjišťovala, jak ochrání náš mozek před úbytkem bílé hmoty mentální či fyzická aktivita. Bílá hmota jsou nervové sítě propojující různé mozkové oblasti a jsou dobře zachytitelné moderními zobrazovacími metodami.

Do studie bylo zahrnuto 638 dobrovolníků narozených v roce 1936. Ti podstoupili ve svých sedmdesáti letech podrobný dotazníkový výzkum, ve kterém se detailně zjišťovalo, jak moc a jak často jsou fyzicky aktivní a jak přesně jejich fyzická činnost vypadá. Zároveň se zaznamenávaly podrobně jejich sociální a mentální aktivity, jakého jsou typu, jak jsou časté apod.

V 73 letech podstoupili tito dobrovolníci magnetickou rezonanci mozku, pomocí které vědci sledovali změny v objemu mozku a zvláště bílé mozkové hmoty. Ukázalo se, že ti, kteří nejvíce cvičili, měli mozky největší a jejich bílá mozková hmota vykazovala výrazně menší úbytek než u těch méně fyzicky aktivních.

Kupodivu jedinci, kteří čelili stárnutí pomocí mentálně či sociálně stimulujících aktivit, nevykazovali žádný příznivý vliv na velikost mozku a množství nervové sítě.

Pravidelné cvičení ve starším věku tedy dokáže mozek zřejmě nejlépe uchránit před změnami spojenými s jeho stárnutím.

Jakým způsobem fyzická aktivita mozek chrání před úbytkem, není zcela jasné. Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že tím jak pravidelná tělesná aktivita, zvláště ta aerobního charakteru, udržuje srdce a oběhový systém ve zdraví, tak je mozku poskytnuto kvalitní krevní zásobení s dostatkem cukru i kyslíku pro výživu neuronů. Palivem zásobené neurony pomaleji odumírají, proto méně ubývá mozkové hmoty a my jsme mentálně a vlastně i fyzicky výkonnější. Tedy stárneme pomaleji. A to není vůbec špatné.

Autor: Michaela Kopřivová

Antibiotika - je lepší se jim vyhnout
České objevy a vynálezy v medicíně

Další články

Mentální retardace
Demence

Mentální retardace

26.11.2012

Mentální retardace je desetkrát častější než mozková obrna, průměrně postihne zhruba 3 – 4 % populace. Znamená vážná omezení ve dvou nebo i více oblastech adaptivních schopností, k ...

Bydlíte zdravě?
Zdravé bydlení

Bydlíte zdravě?

22.11.2012

Dýcháme znečistěný vzduch, protože nemáme jinou možnost. Jíme neekologicky pěstované plodiny a neeticky zabíjená zvířata, protože na BIO nemáme peníze, nebo nevěříme tomu, že všech ...

Umeboshi – japonská švestka pro vaši kondici
Zdravá výživa

Umeboshi – japonská švestka pro vaši kondici

Umeboshi je název pro sušené a nakládané japonské švestky, hodně neobvyklé slano-kyselé chutě. Když si jednu dáte, nakopne vás energií na zbytek dne. Stejně jako samuraje. Švestky ...

Co nejíst v těhotenství
Těhotenství

Co nejíst v těhotenství

16.11.2012

Během těhotenství honí mnoho žen mlsná. Pokud patříte mezi ně i vy, a mátě chuť třeba na hermelínový salát nebo tatarský biftek, raději si ji nechte zajít. Bezpečnost dítěte je pře ...