Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova choroba

Michaela Holá
30.05.2010

Toto onemocnění bývá též nazýváno morbus Bechtěrev či ankylozující spondylartritida. Onemocnění bylo prvně popsáno roku 1892 ruským neurologem a psychiatrem Vladimírem Michajlovičem Bechtěrevem. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění postihující zejména klouby páteře a křížové kosti. Zánět může postihnout i další velké klouby končetin, např. ramenní či kyčelní kloub. Důsledkem postižení kloubů je jejich srůstání, postupné tuhnutí až ankylóza – úplné ztuhnutí.

Příčina nemoci není ani dnes zcela přesně objasněna. Její vznik však souvisí s chybnou funkcí imunitního systému. U většiny pacientů lze prokázat chybnou genetickou konstituci spojenou s přítomností tzv. antigenu HLA B 27. Na vzniku onemocnění se podílí také dědičnost.

Příznaky Bechtěrevovy choroby

Nemoc se nejčastěji projeví mezi 20. až 40. rokem a častěji postihuje muže. Prvotním příznakem je bolest v křížové oblasti, která může vystřelovat do dolních končetin. Bolest je citelná především v noci, při zklidnění těla. Objevují se postupná bolestivá omezení v pohybu. Onemocnění se rozvíjí postupně, v průběhu let. V pokročilém stádiu neléčených případů dochází ke ztuhnutí a deformaci páteře. S tím souvisí výrazné bolestivé pohybové obtíže a bolest při dýchacích pohybech.

Některé příznaky Bechtěrevovy choroby lze vypozorovat ještě před samotným rozvojem onemocnění. Může to být zánět duhovky a řasnatého tělesa oka či chronická únava.

Diagnóza a způsoby léčby

Diagnóza bývá často zjištěna až s dlouhodobým zpožděním. Při mírnějším průběhu nemoci nemusí být vyřčena vůbec. Předchází tomu vyšetření hybnosti kloubů, rentgenové vyšetření, vyšetření krve a imunitního systému. Čím dříve je nemoc odhalena, tím je lepší prognóza její léčby.

Léčba, která by dokázala kompletně odstranit podstatu Bechtěrevovy choroby, zatím známa není. Často jsou léčeny spíše symptomy onemocnění (zmírnění bolesti, působení proti probíhajícímu zánětu) a při léčbě se objevují vedlejší účinky.

Léčbu je možné rozdělit na farmakologickou a nefarmakologickou. Při farmakologické jsou často podávány antirevmatické léky (zmírnění zánětu, analgetické působení) a imunosupresiva (potlačení reakce imunitního systému).  Podstatnou součástí léčby je právě její nefarmakologická složka - rehabilitace. Ta umožňuje zpomalit rozvoj nemoci a ovlivnit její průběh. Při onemocnění příznivě působí sport, především plavání.

 

Máte s tímto onemocněním nějakou zkušenost?

 

Autor: Michaela Holá

Proč mé dítě pořád pláče?
Proč užívat rakytník

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...