Péče o dítě

Proč mé dítě pořád pláče?

Lucie Regenermelová
18.05.2010

Pláč je zcela běžný životní projev každého malého dítěte. Prostřednictvím pláče vám dítě sděluje, co mu schází, co se mu nelíbí a jak se cítí. Naučíte-li se správně rozpoznávat různé druhy pláče a jejich význam, můžete vždy pohotově zareagovat a dítě uklidnit. Čím rychleji ho uklidníte, tím dříve mu dopřejete pocit bezpečí.

Nejprve můžete nabývat pocitu, že děťátko pláče pokaždé stejně. Brzy však zjistíte, že tomu tak není. Pláč je pro něho nástrojem řeči stejně jako pro nás "jazyk". O různé věci si říkáme různým způsobem, a tak i malé dítě vyjadřuje odlišné potřeby odlišným druhem pláče.

Pro úspěšné rozpoznání druhů pláče je důležité, abyste k dítěti v prvních měsících života chodili hned, jakmile začne plakat. Nemusíte se přitom obávat, že dítě svou přílišnou pozorností rozmazlíte a že se bude dožadovat stále většího zájmu. Fakt, že reagujete na jeho volání o pomoc, ho uklidní a bude plakat méně.

Příčiny pláče:

 • Hlad
  Nejčastější příčinou dětského pláče je hlad. Pláč signalizující tuto potřebu dítěte začíná pomalu a postupně zesiluje. Pokud budete mít pocit, že se jedná o tento druh pláče, zkuste kojenci nabídnout mléko, pokud si nejste jisti, že je najedený.
 • Bolest
  Kojenec, kterého sužuje nějaká bolest, pláče charakteristickým a snadno rozpoznatelným způsobem. Pláč začíná pronikavým výkřikem, poté následuje ticho a krátké vzdechy. Cyklus se několikrát opakuje. Získáte-li podezření, že je dítě nemocné, navštivte s ním lékaře.
 • Rozčilení
  V kojeneckém období dochází u dítěte velmi často k pláči z rozčilení. Dítě je nespokojené, že nereagujete na jeho pláč, a proto přidává na síle hlasu. Tento pláč zcela jistě snadno rozpoznáte od pláče z hladu. Dítě si tímto způsobem říká o:
  Pomazlení - Pro novorozence je fyzický kontakt s matkou či otcem velice důležitý, protože mu navozuje pocit klidu a bezpečí. Proto dítě snadno utišíte, pochováte-li jej chvilku v náručí.
  Spánek - Kojenec má někdy potíže s usínáním, a tak začíná plakat, aby vyjádřil své zklamání. Přenesete-li dítě do tepla a ticha, možná se zklidní a usne.
  Zábavu - I novorozenci může být dlouhá chvíle, je-li delší dobu vzhůru a nikdo se mu nevěnuje. Časem se začne dožadovat pozornosti v podobě vaší přítomnosti a konverzace s ním.
  Přebalení - Kojenec často pláče, trápí-li ho mokrá nebo špinavá , zejména má-li podrážděnou nebo opruzenou pokožku. V tom případě je čas na přebalování, které nejen odstraní příčinu pláče, ale také jej zabaví.


93394266.jpg

Několik metod, jak dítě utišit:

 • Poplácávejte dítě jemně po zádech. Uvolní se tak vzduchová bublina ze žaludku.
 • Vykoupejte dítě v teplé vodě.
 • Zaviňte dítě do pokrývky, protože někdy se dítě cítí bezpečněji, je-li pevně zavinuté.
 • Kolébejte dítě na rukou, v kočárku, nebo se s ním posaďte do houpacího křesla a houpejte se.
 • Pochovejte dítě v náručí, nebo si jej zavěste do lehkých nosítek přes ramena.
 • Zpívejte dítěti nebo mu pusťte uklidňující hudbu.

Jak se vyrovnat s pláčem?

Rodiče, chtě nechtě si budete muset zvyknout, že vaše milované dítě propláče v průměru jednu až čtyři hodiny denně. Jeho neutišitelný pláč na vás bude velmi citově působit a zároveň vás bude vyčerpávat. Proto bude nejlepší, když si na chvilku odpočinete a svěříte své dítě do rukou příbuzných nebo přátel.
Jste-li unavení a podráždění, dítě to vycítí, a bude plakat ještě více, protože kojenec velmi citlivě reaguje zejména na změny nálad své matky, k níž ho pojí ním velmi úzká vazba.
Pokud budete sebevíc unavení, dítětem nikdy netřeste, protože hrubé zacházení může způsobit slepotu, poškození mozku, nebo dokonce smrt.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s pláčem u dětí?

 

Autor: Lucie Regenermelová

Odreagujte se při fitboxu
Bechtěrevova choroba

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...