Bradavice

Jak se zbavit bradavic?

Michaela Holá
30.07.2009

Bradavice, neboli verrucae, nemusí být jen problémem čistě estetickým, ale mohou způsobovat i jiné obtíže. Často se mohou vyskytovat na místech, kde nám opravdu vadí. Pokud se objeví např. na plosce nohy, je jejich odstranění nanejvýš žádoucí, jelikož zde způsobují velmi nepříjemné pocity při každém došlápnutí. Stejně nepříjemné je jejich umístění mezi prsty či v obličeji, kde mohou překážet např. při holení.

Proč bradavice vznikají?

Původcem, který je zodpovědný za vznik bradavic, je vir ze skupiny papilloma virů. Ten infikuje jedince a následkem může být právě vznik zrohovatělých výrůstků nejčastěji na ploskách nohou, v dlaních či ve tváři. Místem nákazy mohou být prostory bazénů či třeba sprchy, v nichž se vystřídá větší množství lidí. Dále už vše záleží na obranyschopnosti konkrétního člověka. Někdo může trávit v bazénu každý den a bradavice si „neodnese", jiný k tomu může být naopak velmi náchylný.

Jak se dají bradavice léčit?

Někdy bradavice vymizí spontánně samy. Pokud se tak však nestane, je třeba přistoupit k jejich léčbě. Jako jednotlivé základní typy možné léčby lze uvést následující.

  • Zmrazení bradavic tekutým dusíkem

Při této metodě se na postižené místo přiloží štětička namočená do tekutého dusíku, který bradavici zničí. Existuje též kryosprej, kterým se na bradavici stříká tekutý dusík, a také tzv. kryokauter - přístroj pomocí kterého je tekutý dusík přiveden k postiženému místu. Na stejném principu jsou běžně v lékárnách k dostání také jakési bombičky, které obsahují plyn podobný tekutému dusíku.

Jestliže při této metodě nedojde k odstranění bradavice po první aplikaci, léčba tímto způsobem bývá opakována. Na rozdíl od dále popsané metody - vypálení laserem - je užití tekutého dusíku hrazeno pojišťovnou.

  • Chirurgická léčba

Jak již samotný název říká, je zřejmé, že při této metodě jde o úplné odstranění bradavičnatých útvarů. O vhodnosti užití chirurgického zákroku je nezbytné rozhodnutí a porada s lékařem. Mnozí lékaři se však dnes již snaží od této metody ustupovat, jelikož se jedná o zásah do organismu, vzniká jizva a může dojít k opětovnému vzniku bradavic.

  • Vypálení laserem

Výhodou užití laseru je skutečnost, že pomocí něj je možné odstranit bradavice bez jakýchkoliv následků a definitivně. Po jeho užití se objevuje jen krátkodobé zarudnutí kůže. Obvykle se užívá více laserových ošetření, aby došlo k úplnému vymizení výrůstků. Konkrétní průběh aplikace se odvíjí v mnohém od umístění bradavic.

  • Aplikace speciálních chemických látek

V lékárnách jsou dnes k dostání roztoky určené k potření bradavic. Jednotlivé typy se liší dle složení, způsobu jejich aplikace a frekvencí nezbytného užívání. Vždy věnujte pozornost příbalovému letáku a dodržujte zde uvedené pokyny.

Úspěšnost léčby v mnohém závisí i na lokalizaci bradavic. Velmi odolné jsou bradavce zejména na chodidlech, jelikož jsou pokryty vrstvou ztvrdlé kůže. Specifická je také léčba bradavic vyrůstajících v obličeji.

Konkrétní volba nejvhodnější metody je vždy věcí lékaře, který by měl individuálně posoudit rozsah postiženého místa, délku trvání těchto obtíží, lokalizaci, vzhled, růst bradavic a také věk a zdravotní stav pacienta. Konzultace s odborným lékařem je nutná nejen pro výběr vhodné metody léčby, ale také pro samotné stanovení diagnózy. Jinak by bylo možné zaměnění bradavic se závažnějším onemocněním (tmavé výrůstky na kůži mohou být např. i projevy vředu kožní rakoviny).

Jaké máte s léčbou bradavic zkušenosti vy?

Autor: Michaela Holá

Montessori pedagogika učí děti prožít odpovědný život
Nebezpečí dehydratace

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.