zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Jak se zbavit bradavic?

Jitka Suchánková
31.10.2017

Bradavice jsou nezhoubné výrůstky na kůži. Jedná se o virové onemocnění, které se přenáší dotykem. Někdy zmizí samy bez našeho přičinění, jindy nás nechtějí opustit, ať děláme, co děláme. Nejčastěji je nacházíme na šlapkách nohou a prstech rukou.

Jaké druhy bradavic rozlišujeme?

  • Bradavice pravé - obvykle se vyskytují na rukou.
  • Plantární bradavice - vyskytují se na ploskách nohou, proto nevystupují nad povrch kůže. Jsou bolestivé a vadí při chůzi.
  • Ploché bradavice - vyskytují se na obličeji, nevystupují výrazně nad povrch, nejsou bolestivé.
  • Střapcovité bradavice - nejčastěji se objeví v koutcích úst.
  • Genitální bradavice - pohlavně přenosná nemoc. Tyto bradavice mohou svědit.

Šíření bradavic

Bradavice se šíří dotykem. Mezi nejčastější místa přenosu patří bazény a veřejná koupaliště, sprchy, sauny, bazény nebo místa, kde se chodí bosky (koberce). Stačí pak menší oděrka na kůži, rozmáčená pokožka a místo postižené ekzémem, takto se virus snadno dostane do vašeho těla.

Jak naše babičky léčily bradavice

S moderními způsoby léčby bradavic vás seznámí každý lékař nebo lékárník. Ale vzpomenete si na účinné metody našich babiček?

  • Vlaštovičník - léčivá rostlina, která se často používá na bradavice. Aplikace je jednoduchá, po utržení vytéká ze stonku vlaštovičníku žlutá šťáva, nebo chcete-li žluté mléko, touto tekutinou potřeme bradavicí postižené místo. Stejný účinek má údajně též bílé mléko ze smetanky lékařské (pampelišky).
  • Med smíchaný s propolisem - opět aplikujeme přímo na bradavici.
  • Česnek - bradavici poklademe tenkými plátky česneku, případně česnek prolisujeme či rozmačkáme. Tato léčba je údajně nutno dělat při úplňku nebo při ubývajícím Měsíci. Ve fázi, kdy Měsíc dorůstá, by totiž česnek působil obráceným efektem, něco jako "hnojivo" na bradavice.
  • Banánová slupka - na omytou bradavici přiložíme kousek slupky z banánu vnitřní stranou a zavážeme obvazem. Opakujeme stejně jako u předchozích ošetření minimálně dva týdny, avšak ne déle než týdnů šest.
  • Při opakovaném výskytu bradavic -  doporučuje se užívat vnitřně prášek z přesličky rolní. Sušenou přesličku podrtíme a užíváme 3x denně na špičku nože.

Léčba bradavic je většinou zdlouhavá záležitost. O opravdu unikátní metodě bylo již několikrát zmíněno v nejrůznějších médiích. Jedná se o to, že bradavici pěkně od plic vynadáme. A nešetříme ji! Klidně používáme i vulgární slova, ovšem pokud možno v soukromí. Emoce proti bradavici ale musí být opravdové,  pak prý síla myšlenky dokáže bradavici zlikvidovat.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Plicní emfyzém - rozedma plic
Elektronické recepty - pro a proti

Další články