zdroj: pixabay.com
Péče o tělo

Pedikúra pomocí rybiček Garra Rufa - odborníci varují před riziky

Veronika Tůmová
28.07.2017

Už jste o nich určitě slyšeli. Droboučké rybičky Garra Rufa původně pomáhaly v oblastech Blízkého východu s léčbou lupénky, akné či ekzémů. My je však známe jako spolehlivé pomocníky, chceme-li mít hebkou kůži na nohou.

Od roku 2008 se především ve Spojených státech, Thajsku a Malajsii rozšířilo komerční využití těchto rybek i v kosmetickém průmyslu a jejich šetrné zacházení stejně jako šikovnost a pečlivost při ošetřování nohou je velkou konkurencí běžných odborníků na pedikúru. Nevěříte?

Seznamte se s rybičkami Garra Rufa

Rybička Garra Rufa je drobná, sladkovodní, kaprovitá rybka žijící v rybnících a řekách v oblastech Blízkého východu. Místo zubů má drobné štětinky, proto není třeba bát se kousnutí. Proslavil je jejich výskyt v tureckých termálních pramenech, kde je teplá voda a absence přirozené potravy přinutila “ochutnávat“ kůži lázeňských pacientů. Toho se brzy začalo využívat v rámci lékařských a kosmetických procedur. Konkrétně pedikúru pomocí rybiček Garra Rufa dnes znají a nabízejí salony všude po světě, ve větších městech pak i u nás.

Rybičky Garra Rufa - pedikúra, relaxace i pěkná podívaná

Pedikúra pomocí rybiček Garra Rufa se časem stala velkým hitem. Tuto terapii nabízí převážně asijské masážní a kosmetické salony, například v centru Prahy, ale i jinde. V jejich výlohách jsou tak k vidění lidé s nohama ponořenýma do akvárií plných těchto pracovitých a hbitých tvorečků, kteří je zbavují ztvrdlé a odumřelé kůže na chodidlech i mezi prsty. Poukázku na toto "rybí ošetření" je možné zakoupit dokonce i na slevových portálech, sadu rybiček si však můžete koupit i domů! Rybičky Garra Rufa jsou tak údajně zárukou jemné kůže a stejně tak jemného zacházení, které navodí dokonalý pocit relaxace. Odborníci však z této kosmetické procedury nejsou zdaleka tak nadšení a varují před její negativní stránkou.

Odborníci varují před nedostatkem hygieny a přenosem bakterií

Britská vládní organizace Health Protection Agency vydala upozornění, že touto hojně rozšířenou procedurou se mohou šířit i nebezpečné přenosné choroby, jako např. virus HIV nebo obávaná žloutenka typu C. Nebezpečí se prý týká hlavně lidí s oslabenou imunitou, s cukrovkou nebo s vnějším poraněním pokožky. Odborníci poukazují především na fakt, že voda se obvykle v těchto salonech po každém klientovi nemění a tak se v akváriu se stejnou vodou vystřídá za den i několik desítek lidí, kterým stejné hejno rybek okusuje šupinky zrohovatělé kůže na nohou. Podle odborníků tedy podobná praxe s sebou nese i zdravotní rizika, i když v určitých podmínkách mohou být minimální. Bakterie však mohou v důsledku nedostatečné hygieny ulpívat přímo na rybkách a ve znečištěné vodě se i rychleji množí.

Chcete vyzkoušet rybí terapii? Hledejte seriózní salon!

Terapii s rybičkami Garra Rufa vyhledávají i lidé trpící lupénkou, úpornými druhy kožních onemocnění či bradavicemi. S tímto problémem pak mohou zavítat právě do salonu, kde tuto proceduru nabízejí. Je proto třeba mít jistotu, že daný salon dbá o pečlivé dodržování hygieny a všech opatření nutných k zachování zdraví svých klientů.

Zdroj: spektrumzdravi.cz, tyden.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co je to hyperaktivní močový měchýř?
5 tipů, jak v létě omezit pocení

Další články

5 tipů, jak si poradit s letními obtížemi přírodní cestou
Hubnutí, dieta a zdravá strava

5 tipů, jak si poradit s letními obtížemi přírodní cestou

14.07.2017

Spálení od slunce, plísně na nohou z veřejných koupališť a bazénů, gynekologické mykózy, svědivé štípance od komárů a jiné havěti? Léto s sebou přináší řadu nepříjemností typických ...