zdroj: shutterstock.com
Nemoci a léčba

Rybičky Garra rufa a riziko šíření HIV

Veronika Tůmová
12.12.2017

O oblíbených rybičkách Garra rufa, které se používají v kosmetických salónech u nás i v zahraničí jako "přirozený peeling" odumřelé kůže, jsme si tu již psali. Je známo i stanovisko zdravotních odborníků, kteří tvrdí, že rybičky mohou při této proceduře šířit i žloutenku typu C či dokonce virus HIV. Co je na tom pravdy?

Precizní a rychlá pedikúra, to jsou známé rybičky Garra rufa, hygienici však nadšení spokojených zákaznic nesdílejí. Proč? Je tu totiž riziko přenosu nebezpečných infekcí a v krajních případech, i když s malým procentem pravděpodobnosti, i viru HIV.

Přenos virů a bakterií pomocí rybiček Garra rufa

I v Česku byly publikovány studie potvrzující, že rybičky Garra rufa mohou být nositelkami atypických mykobakterióz a atypické tuberkulózy, která se může projevit poškozením kůže. Dále pak mohou přenášet plísně nebo viry, které mohou za výskyt bradavic. Tam, kde hygienu nepodceňují, jsou klienti relativně v bezpečí. Nevhodné jsou zejména nádoby či akvária určená pro více klientů.

Dezinfekce vody a hygiena v kosmetických salonech s nabídkou rybiček Garra rufa

Dezinfekce vody v nádrži s rybičkami je komplikovaná, vodu nelze kvůli přítomnosti těchto živých tvorů čistit chemicky, jako u umělých bazénů. Při dodržování hygienických opatření je však riziko minimální. Při návštěvě kosmetických salonů je třeba vyžadovat bazének pouze pro jednoho zákazníka a ptát se, zda je v něm voda vždy vyměněna i přesto, že bazénky jsou údajně čištěny UV lampou. V salonu by měl každý zákazník dostat várku rybiček v nové a čisté vodě, nelze však vyloučit přenos nečistot a bakterií, jež jsou usazeny na tělech rybiček. Nelze dost dobře dezinfikovat ryby samotné, tak jak je to podle hygienických předpisů vyžadováno u většiny nástrojů používaných při klasické pedikúře.

Rybičky Garra rufa u nás a ve světě

U nás lze využít "kosmetických služeb" těchto rybiček hned na několika místech v centru Prahy. Jsou především lákadlem pro cizince, i mezi našinci se však těší jisté oblibě. Strach z možnosti zdravotních komplikací se zdá být zatím u české klientely zanedbatelný, není tomu tak ale všude. Například ve Velké Británii je obava z Garra rufa rybiček o poznání větší.

Tamní Health Protection Agency publikovala závěry studie rizikovosti používání rybiček Garra rufa, kde zmiňuje možnost přenosu infekce HIV a žloutenky. Podle českých hygieniků je riziko přenosu těchto infekcí v akváriích s rybičkami sice nepatrné, nelze je však vyloučit. Z obav o vzestup rizika přenosu infekcí rybičky Garra rufa nepotkáte například v USA ani v Kanadě.

Máte s touto procedurou vlastní zkušenost? Napište nám!

Zdroj: Nova.cz, Novinky.cz, Spektrumzdravi.cz

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak zvládnout předvánoční stres a nezhroutit se
Zázvor pomáhá, ale může i ublížit!

Další články

Psychowalkman místo léků
Nespavost

Psychowalkman místo léků

Psychowalkman, odborně AVS přístroj, se stává nejúčinnějším způsobem pro řešení stresu, únavy, depresí a nespavosti.