Bruslení

Bruslení na inlinech

Zuzana Šilhavá
09.03.2009

"Je to zábava a veselý sport, který má co nabídnout začátečníkům, ale umožňuje i neustálé rozvíjení pokročilým," říkají lidé, které inliny nadchly.

"Na kolečkách" potkáte v současné době lidi různého věku, jednotlivce i skupiny, sportovce, maminky s kočárky, nebo ty, co to baví jen občas. Bruslení na inlinech patří v současné době k nejoblíbenějším sportům.

Čím je tak přitažlivé? "Je to zábava a veselý sport, který má co nabídnout začátečníkům, ale umožňuje i neustálé rozvíjení pokročilým," říkají lidé, které inliny nadchly.

Jak tedy začít? Nejprve samozřejmě potřebujete brusle. Obejděte sportovní obchody a zjistěte si základní informace o tom, jaké brusle jsou pro vás vhodné. Ke koupi se rozhodněte, až když budete mít určitou představu. Doporučuje se prohlédnout si také sortiment hypermarketů. Možná zjistíte, že brusle, které by ve sportovním obchodě stály několik tisíc, seženete v hypermarketu podstatně levněji. Samozřejmě však nemůžete počítat s odborným poradenstvím, proto se vám budou hodit nasbírané informace.

Platí, že o rychlosti bruslí rozhoduje velikost a tvrdost koleček. Čím větší a tvrdší kolečka, tím rychlejší brusle.

V balení najdete klíč na výměnu koleček. Jejich pořadí je dobré po čase přeházet, aby se deformovala stejnoměrně. Počítejte s občasnou investicí, protože kolečka je potřeba čas od času kompletně vyměnit.

Boty mohou být vysoké, polovysoké, ti zdatnější volí pro co nejrychlejší jízdu boty kotníčkové. To už ovšem potřebujete  dobrou techniku bruslení a je to na úkor pohodlí.

Pokud vám jde spíš o komfort, vyberte si boty z prodyšného materiálu.

Co dalšího potřebujete? Určitě si pořiďte přilbu a brýle, hodí se chrániče na kolena, na dlaně a zápěstí. Pro začátek jistě oceníte dlouhé rukávy a nohavice. Pravděpodobně budete jezdit také po silnicích, protože vhodných stezek pro inline bruslení zatím není tolik. Proto je vhodné se postarat, aby vás řidiči viděli, pomohou např. reflexní proužky na oděv.

Kde se jezdí na inlinech? Pokud máte v okolí šikovnou cyklostezku, máte vyhráno. Pro ostatní zbývají silnice.

Ze sportovních areálů je známá Ladronka v Praze, jako další možnosti jmenujme namátkou levý břeh Labe mezi městy Poděbrady a Nymburk, okolí přehrady Souš v Jizerských horách, bývalý vojenský prostor Ralsko, nebo okolí Českého Dubu a Mnichova Hradiště.

Jak se naučíte techniku? Nejlepší je prý jezdit s někým, kdo už to umí a odkoukat to. A především trénovat a trénovat.

Bruslení na inlinech hezky tvaruje postavu, takže kromě příjemných zážitků a zlepšení fyzické kondice vám bude odměnou i pohled do zrcadla na zpevněné svalstvo hýždí a nohou.

Nabízí se otázka, zda je bruslení na inlinech nebezpečné. Počítejte s tím, že na začátku budete padat hodně a odřeninám se zřejmě nevyhnete. Možnost úrazu zde přirozeně je. Nejnebezpečnější jsou samozřejmě úrazy hlavy, můžete se však chránit helmou. Dále se objevují poranění loktů, rukou a kolen. Záleží však také na vás, jak odhadnete svoje možnosti. Každopádně jen málokdo se od tohoto moderního sportu nechá odradit.

Jaké zkušenosti máte vy?

 

Autor: Zuzana Šilhavá

Jak správně dýchat
Posilte svaly, cvičte kliky

Související články

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Co je to bolest ?
Bolest a další příznaky

Co je to bolest ?

18.03.2009

Bolest je subjektivně vnímaným nepříjemným senzorickým a emočním prožitkem vyvolaným skutečným či potenciálním poškozením tkáně nebo psychologickými faktory. Je všeobecně dobře zná ...