Bylinky

Aloe vera - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
21.02.2011

Na Zdravě.cz jsme pro vás připravili seriál o bylinkách a jejich příznivých účincích na zdraví. Ve více než třiceti částech seriálu se seznámíte s nejznámějšími léčivkami, naučíte se je rozeznávat i zpracovávat a dozvíte se, na jaké nemoci a zdravotní potíže se jednotlivé byliny používají. První díl je věnován aloe vera, o jejímž mnohostranném blahodárném působení na lidský organismus se ví již dávno.

Aloe vera (aloe pravá) je sukulentní rostlina, která dorůstá velikosti okolo 30 cm. Má zelené zubaté listy a v létě kvete žlutým květem. K léčivým účelům se používá šťáva z  listů, ve kterých se nacházejí dva odlišné typy tekutin s různými účinky.

Z povrchu listů vytéká míza žluto-zelené barvy s látkami antrachinony (např. aloin), které působí jako projímadlo.

Uvnitř listů se nachází průhledná tekutina obsahující velké množství léčivých látek.

Dnes se často využívá veškerá šťáva z listů, ze které jsou speciálními postupy odstraněny projímavé látky.

Využití aloe vera

Forem léčiv z aloe vera je mnoho. Mezi nejznámější patří masti, gely, tablety a přísady do kosmetických výrobků (mýdel, šampónů, krémů).

Vnější užití

Vzhledem k obsahu ligninu je gel z aloe vera schopen procházet tkání. Využívá se nejčastěji k hojení drobných ran, oděrek a popálenin. V místě nanesení je schopen zmírňovat bolest a zčásti působí také protizánětlivě, fungicidně a baktericidně. Má zklidňující, vyživující a hydratační účinky a může se využívat k léčbě lupů, nebo akné. V některých případech však může působit jako alergen.

Vnitřní užití

Při vnitřním užití byly prokázány příznivé účinky na trávicí a imunitní systém. Aloe vera detoxikuje střeva a zlepšuje funkci slinivky břišní. Společně s vnějším užitím zlepšuje ekzematické potíže (atopický ekzém, lupénku).

Gel z aloe vera se nedoporučuje užívat dětem a těhotným ženám kvůli případnému obsahu aloinu a možnosti překrvení pánve.

V následující části seriálu Bylinky pro zdraví vám představujeme bazalku.

Autor: Zuzana Šimíková

Ženšen neboli všelék
Bazalka - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Sexuální problémy po porodu
Porod

Sexuální problémy po porodu

26.02.2011

Intimní život ženy i jejího partnera se může narozením dítěte od základů změnit. Důvodem nemusí být jen náhlý nedostatek času a spánku, nové povinnosti a pocit velké odpovědnosti. ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...