Porod

Sexuální problémy po porodu

Veronika Tůmová
26.02.2011

Intimní život ženy i jejího partnera se může narozením dítěte od základů změnit. Důvodem nemusí být jen náhlý nedostatek času a spánku, nové povinnosti a pocit velké odpovědnosti. I samotný porod a jeho průběh může mít vliv na sexuální problémy.

Šestinedělí je doba, kdy se žena zotavuje po porodu a po všech fyzických a hormonálních změnách, které způsobil. Ve skutečnosti se však naše tělo může dostávat do původní kondice mnohem déle, a tak není nutné ani rozumné snažit se cokoliv příliš uspěchat, zvláště co se týče návratu k sexu.

Poporodní zranění

Většina rodiček zakusí nějaké to poporodní zranění, nejčastěji jde o nástřih hráze – epiziotomie, tedy chirurgické zvětšení vaginálního otvoru pro snadnější průchod hlavičky dítěte. Následuje bolestivé sešívání a několikatýdenní hojení, kdy je nutné tuto oblast nenamáhat a dbát zvýšené hygieny.

Při porodu může dojít také k poranění poševní sliznice nebo děložního čípku. Většinou nejde o závažné problémy, ale vždy potřebují dostatek pozornosti odborníků a čas ke správnému průběhu procesu hojení.

Vaginální změny po porodu

Děloha i pochva prodělaly v těhotenství a během porodu veliké změny, a i když se hned po porodu pomalu vracejí do normálu, jejich pevnost a elasticita obvykle porodem nenávratně utrpí.

Pochva se tak může při pohlavním styku zdát jak mnohem širší a prostornější, tak i příliš úzká. Pochva může po porodu trpět také nedostatkem produkce zvlhčující sekrece, což může snahu o pohlavní styk velmi znepříjemnit a komplikovat.

Všechny podobné problémy by se měly časem samy upravit, v opačném případě je vhodné svěřit se s nimi odborníkům.

Psychika a únava

Psychická stránka má podle lékařů obrovský podíl na poporodních sexuálních potížích ženy, je proto dobré ji nepodceňovat. Únava a celkové vyčerpání spolu s bolestivostí v oblasti rodidel a nekonečnou péčí o malého človíčka samozřejmě situaci nijak neulehčují. V tomto období je proto nadmíru důležitá pomoc a podpora partnera a rodiny.

Po zaběhnutí nových pravidel a při zlepšující se kondici by žena měla opět začít myslet i na sebe a na svůj zevnějšek. I když tráví většinu času doma, je dobré nezapomínat na upravený vzhled, a to nejen pro potěšení partnera, ale i vrácení zdravého sebevědomí a dobrý pocit ze sebe sama.

Muž u porodu

Přestože otec u porodu je dnes již běžným jevem, i to může mít za následek určité obtíže v pozdějším sexuálním vztahu. Muž je svědkem bolesti a utrpení své ženy a spoustě na pohled nepříjemných scén – krvácení, únik moči a stolice atd.

To může vyvolat určité trauma a náhlou nechuť k sexuálnímu soužití ze strany muže, přestože na jeho citech k ženě to nic nemění. Pokud problém přetrvává, i tady vám pomohou zkušení odborníci.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s chutí na sex po porodu?

Autor: Veronika Tůmová

Pro cukrovkáře je každé kilo dole důležité
Brzlík – ochrana imunity

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...

Crohnova choroba
Crohnova choroba

Crohnova choroba

08.02.2011

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění stěn trávicí trubice. Postihuje nejčastěji tenké střevo ( ileum ) a tlusté střevo. Může se však objevit v jakékoliv části trávicí ...

Dětské revma
Revma

Dětské revma

02.02.2011

Revma je nemoc, kterou si všichni přirozeně spojujeme s pokročilejším věkem dospělých. Revma však ve skutečnosti a zdaleka ne v ojedinělých případech postihuje i děti, vzácněji dok ...