Vztahy v rodině

Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci

Lucie Regenermelová
14.02.2011

Chcete mít více dětí a uvažujete, zda je lepší počkat, aby byl mezi sourozenci větší věkový rozdíl, nebo je mít těsně po sobě, aby si byli blízko? Každý věkový rozdíl má své výhody i nevýhody, jak pro děti, tak i pro rodiče.

I když si naplánujete podle vás ideální věkový rozdíl svých dětí, nemusí vám to vyjít. Druhé miminko se může narodit mnohem později, nebo naopak dřív, než si představujete. Rozhodně se tím nijak netrapte. Ideální věkový rozdíl asi neexistuje, každý má svá pro a proti.

Věkový rozdíl 1 až 3 roky

Výhody

 • z dětí budou pravděpodobně kamarádi. Sourozenci s tímto věkovým rozdílem si skvěle rozumějí, dokážou se zabavit. I když se perou, neurážejí se na dlouhou dobu a své spory rychle urovnají, aby si zase měly s kým hrát.
 • zhruba do tří let také staršího sourozence tak nepálí, že se mu právě narodila „konkurence“. Starší mrňous si naopak připadá důležitý, že má brášku nebo sestřičku a ještě tolik na něho nežárlí.
 • přibližně od roku a půl budete mít klid s vymýšlením programu. Oběma se totiž líbí totéž. Stačí jim vyprávět jednu pohádku, stavět kostky nebo chodit na hřiště.
 • Pokud se nechystáte mít děti tři, tak se vám při tak malém věkovém rozdílu zkrátí doba mateřské i rodičovské dovolené.

Nevýhody

 • připravte se na velkou honičku! Pro vás jako matku budou i dva porody v tak blízké době zátěží, ale to nejhorší přijde po narození druhého dítěte. Pořádně se zapotíte a budete hodně unavená. Dokola budete přebalovat (oba), kojit (dost možná také oba), hledat dudlíky, tišit pláč. Jiný bude i rytmus spánku (i tady platí zákon, usne-li jedno, druhé se budí), aby si rodič náhodou neodpočinul.
 • složitý bude i pohyb mimo domov – buď budete muset koupit kombinaci golfáče a hlubokého kočáru, nosit starší dítě v krosně na zádech nebo chodit na velmi krátké procházky.
 • pleny, kosmetika nebo třeba sunar, to vše dvakrát v jeden moment. Samozřejmě, že byste to vašim dětem dopřáli kdykoli, teď to budete muset platit najednou. A problém bude trochu i s oblečením. Zhruba od druhého roku už po sobě děti nebudou věci moct dědit, většinou totiž budou mít i stejnou velikost.

Sourozenci jsou od sebe 3 - 5 let

Výhody

 • při menších věkových odstupech se druhé miminko trochu šidí. Už není tolik času se s ním zaobírat jako s prvorozeným. Při rozdílu 3 - 5 let to zase jde. Starší děti mohou jít do školky a vy budete mít pro svého mladšího více času. A odpoledne se pak zase bez výčitek víc věnovat staršímu.
 • zpočátku budete možná trochu bojovat s žárlivostí prvního dítěte, ale až se situace stabilizuje, bude to lepší. Věkový rozdíl totiž stále nahrává kamarádství. Dvouletý si s pětiletým klidně může hrát. A osmiletý pro tříletého zase bude příkladem, který ho motivuje k pokrokům ve vývoji.
 • ne, že byste svého staršího nějak šidili, ale přece jen bude méně práce. Vaše starší dítě se už umí samo najíst, obléknout a nepotřebuje plenky, což je velká úleva. Unavená budete, ale tak vyčerpaná jako se dvěma batolaty ne.
 • po tak dlouhé době se i váš organismus lépe vzpamatuje z prvního porodu. Možná shodíte přebytečná kila a budete se lépe cítit i vypadat.

Nevýhody

 • tří až pětileté děti už si velmi bolestně uvědomují, že náhle přišly o status jedináčka, kolem kterého se točí svět. Připravte si nervy na žárlivé scény, nevraživost a další projevy nespokojenosti s „malým vetřelcem“.
 • hlavně zpočátku se budete muset věnovat hlavně staršímu. Samo se ještě nezabaví a pomáhat s miminkem vám nebude chtít. Chtě nechtě budete muset miminko, co se zábavy týče, trochu šidit. Musíte se obrnit trpělivostí a místo mytí nádobí půjdete hrát závody aut nebo „na prodávání“ do nekonečna. Zhruba za dva roky se to ale zlomí a začnou platit výše uvedená PLUS.

Rozdíl mezi sourozenci je 5 let a více

Výhody

 • pokud s vaším starším dítětem ještě nemlátí puberta, získáte neocenitelného pomocníka. Ti mladší vám mohou podat plenu, podržet osušku při koupání, ti starší už zvládnou i procházku s kočárkem.
 • Au pair zdarma. V tomto případě platí čím větší věkový rozdíl, tím lépe. Čtrnáctiletá slečna určitě pohlídá svého čtyřletého bráchu v podvečer, kdy si vyrazíte na tři hodiny do kina. A bude vás to stát maximálně lístky na film.
 • Sice ne vždy, ale starší sourozenec se stává pro mladšího přirozeným vzorem. Jak spolu budou vyrůstat, váš prvorozený pomůže mladšímu sourozenci vypořádat se se školkou, školou, první láskou. A čím starší budou, tím větší oporou může starší být. Koneckonců, komu asi řekne mladší tajemství o trablech s první láskou? Vám nebo starší sestře?

Nevýhody

 • pěti a víceletý rozdíl může způsobit, že se mezi nimi nevytvoří bližší vztah.
 • sourozeneckého řádění si děti moc neužijí, jejich zájmy a potřeby jsou už příliš vzdálené a většinou tvoří tandem „velký šéf a mrňous“.
 • první dítě, které navíc tolik let vyrůstalo samo, odborníci označují za psychologického jedináčka. Když náhle přijde do rodiny další dítě, je to, jako by vedle sebe vyrůstaly dva jedináčci. Budou se cítit trochu osaměle, okruh zájmů, kamarádů i společných témat prostě chybí.
 • ani pro vás adaptace na miminko nebude snadná. Přijdete o relativní svobodu a klid, který jste se školákem už měli. A začne zase kolotoč nočního vstávání a kojení a k tomu doprovod staršího dítěte do školy.

 

Jaký je podle vás ideální věkový rozdíl?

Autor: Lucie Regenermelová

BIOPTRON pomáhá dětem všech věkových kategorií
Světový den boje proti rakovině

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Sexuální problémy po porodu
Porod

Sexuální problémy po porodu

26.02.2011

Intimní život ženy i jejího partnera se může narozením dítěte od základů změnit. Důvodem nemusí být jen náhlý nedostatek času a spánku, nové povinnosti a pocit velké odpovědnosti. ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...

Crohnova choroba
Crohnova choroba

Crohnova choroba

08.02.2011

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění stěn trávicí trubice. Postihuje nejčastěji tenké střevo ( ileum ) a tlusté střevo. Může se však objevit v jakékoliv části trávicí ...