Bylinky

Léčebné účinky šalvěje

Michaela Holá
06.07.2009

Využití šalvěje je opravdu mnohostranné. Užívá se pro své účinky léčebné, uplatnění nalezla i v kosmetickém průmyslu, v parfumerii a dříve se používala i jako přísada do piva či vína. I dnes však najde svou roli v kuchyni při kořenění jídel. Pokud hovoříme o šalvěji lékařské (Salvia officinalis), je řazena do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a můžeme ji znát též pod názvem babské ucho, koníčky či smrtky.

Šalvěj pochází z oblasti středomoří a je známá již více než tisíc let. Jedná se o stálo zelený keř, který může dorůstat až do výšky jednoho metru. Kvete v období června a července, kdy jsou vidět květy modrofialového zbarvení. Mladé listy jsou plstnaté šedě zbarvené, starší jsou zelené. Celá rostlina má velmi specifickou vůni.

V případě, že hodláte využít léčebných účinků šalvěje, myslete na skutečnost, že je třeba dodržet její vhodné množství. Silice obsažené v jejím extraktu mohou totiž ve vyšších dávkách vyvolat křeče. Výjimečně se mohou vyskytnout i alergické reakce. Bývá doporučováno dopřávat si maximálně dva šálky jejího nálevu denně a neužívat ji dlouhodobě. Využití v léčbě najde především nať a listy rostliny. Sbírají se v době těsně před rozkvětem, za suchého počasí a suší se rychle ve stínu. Z hlediska obsažených látek jsou pro léčbu podstatné silice (salviol, cineol a thujon), které mají protizánětlivé a baktericidní účinky. Dále jsou v ní obsaženy třísloviny, hořčiny, saponiny, glykosidy, vosky, aminokyseliny, vitamin C aj. Jejich účinků lze využít vnitřně i zevně.

  • Vnitřní užití šalvěje

V trávícím ústrojí působí šalvěj proti nadýmání a zvyšuje množství vylučované žluče. Čaj ze šalvěje odstraňuje noční pocení, pomáhá při pracovní přetíženosti a při působení stresu. U kojících žen pomáhá snížit nadměrnou tvorbu mateřského mléka, pomáhá při nepravidelné menstruaci. Díky jejímu působení oživuje krevní oběh a zlepšuje činnost nervové soustavy.

  • Zevní užití šalvěje

Šalvěj se dá použít též jako kloktadlo, kdy pomáhá v boji s angínou, při bolestech zubů či při výskytu aftů v dutině ústní. Lze ji též použít při zvýšené krvácivosti dásní. V kožním lékařství se užívá ve formě obkladů k hojení jizev a posílení kůže.

Šalvěj je pro své účinky přidávána např. do zubních past, ústních vod, mýdel, šampónů, krémů a různých hojivých mastí. Jelikož  působí proti pocení, využívá se k výrobě antiperspirantů. Dezinfekční a stahující účinky jsou využity v čistících a zklidňujících pleťových vodách či přísadách do koupele. V potravinářství je šalvěj součástí bonbónů, žvýkaček a léčivých pastilek.

Pokud chcete šalvěj použít jako koření, myslete na její výraznou vůni. Užívá se tedy jen v malém množství, aby nepřehlušila vůni samotné potraviny. Vhodná je k ochucení pokrmů z ryb, zvěřiny, vepřového či skopového masa. Používáme ji čerstvou, sušenou nebo i ve formě umletého prášku. Nejen však, že jejím použitím zvýrazníme chuť jídla, ale také podpoříme naše zažívání.

Šalvěj je možné zakoupit v lékárně ve více provedeních (porcovaný nebo sypaný čaj, roztok, tablety) či si ji můžete vypěstovat doma. Rostlina není náročná na pěstování a je velmi vhodná pro pěstování v květináči. Ideálním je pro ní místo, kam svítí sluníčko a vápencová půda, má ráda teplé a suché podnebí s výživnou a propustnou půdou.

Už jste někdy léčebné účinky šalvěje využili? A jaké další bylinky používáte?

Autor: Michaela Holá

Jak by mělo vypadat první jídlo na lžičku?
Žena patří k plotně a muž k televizi?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Laktační psychóza
Laktační psychóza

Laktační psychóza

Pro každou matku by mělo být narození dítěte tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Existuje však onemocnění, které toto období může proměnit v peklo pro celou rodinu. Je to laktač ...