Bylinky

Šalvěj lékařská - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
10.06.2011

V dnešním díle bylinkového seriálu vám přiblížíme účinky rostliny z čeledi hluchavkovitých – šalvěje. Jedná se o 30 - 50 cm vysoký polokeř s fialovými kvítky, který se často pěstuje na zahrádkách. Někdy ovšem může zplaňovat.

Z této rostliny se během května až července sbírají listy a nať. Sběr probíhá za suchého slunného počasí, nejlépe v poledne. Rostlina by se měla sušit ve stínu. Obsahuje především silice (tujon, cineol a kafr), dále hořčiny a třísloviny.

Využití šalvěje

Šalvěj se občas používá v kuchyni jako koření. Dále je z ní možné udělat čaj. Výtažky z této rostliny se používají do mnoha léčivých přípravků. Šalvěj je známá jako přísada do koupelí a kloktadel.

Vnitřní užití

  • působí dezinfekčně
  • omezuje pocení
  • pomáhá při poruchách trávení způsobených infekcí, zánětech močových cest
  • zabraňuje průjmu
  • působí mírně močopudně
  • působí protikřečově

Vnější užití

  • koupele a obklady působí dezinfekčně na drobné rány
  • kloktání hojí drobné rány a dásně
  • pomáhá léčit záněty v krku a ústní dutině
  • potlačuje tvorbu lupů a akné

Vzhledem k obsahu jedovatých silic není vhodné užívat tuto léčivku dlouhodobě, zvláště pak vnitřně. V kombinaci s alkoholem, nebo léky může způsobovat poruchy jater.

Další bylinkou, kterou pro vás chystáme, je šípková růže. Minule jste si mohli přečíst charakteristiku pampelišky - smetánky lékařské.

Autor: Zuzana Šimíková

Jsou opravdu všechny sýry zdravé?
Šípková růže - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...