Celiakie

Jak se žije s celiakií?

Michaela Holá
16.11.2009

Celiakie je onemocnění, v jehož základu stojí nesnášenlivost lepku. Jedná se o celoživotní nemoc, která v mnoha ohledech postihuje život jedince, zvláště pokud jde o nutnou bezlepkovou dietu. Možná by vás ani samotné nenapadlo, jak mnoho se pak jídelníček odlišuje od normy a jaké další komplikace to s sebou přináší.

Jak již bylo v úvodu řečeno, celiakie je celoživotním onemocněním, které je popisováno jako nesnášenlivost lepku. Lepek je souhrnný název pro kratší bílkovinné štěpy obsažené v obilninách. Pokud takto nemocný člověk lepek přijme, dochází u něj ke změně povrchu sliznice tenkého střeva, konkrétně zde mizí mikroklky a klky. V důsledku toho se zmenšuje schopnost střeva vstřebat přijaté živiny. Nevstřebané živiny odcházejí stolicí a tělo začíná strádat.

Příčina celiakie

Pro propuknutí choroby bývají uváděny 3 podmínky:

 1. genetické předpoklady pacienta
 2. konzumování stravy obsahující lepek
 3. spouštěč onemocnění (stres, trauma)

Porucha se může projevit kdykoliv, jak u malých dětí, tak i v dospělosti. U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek -  nejčastěji tedy od 6 měsíce věku dítěte. U dospělých bývá nemoc diagnostikována nejčastěji mezi 30. a 50. rokem života, často po zátěži (závažné infekční onemocnění, operace atd.).

Příznaky celiakie

Mezi symptomy patří:

 • úbytek hmotnosti
 • únava
 • opakované nebo dlouhodobé průjmy
 • bolesti kostí
 • bolesti břicha
 • slabost
 • anémie
 • křeče svalů
 • u dětí se objevuje též nekoncentrovaností, problémy se zuby, problémy s růstem

Asi nejčastějšími chorobami, které se k celiakii přidružují, je cukrovka a nemoci štítné žlázy. Pravděpodobnost cukrovky se zvyšuje zejména při nedodržování bezlepkové diety. Časté jsou i kožní projevy nemoci.

Léčba celiakie

Samotná příčina celiakie je trvalá a není v současné době odstranitelná. V terapii je tedy na prvním místě zejména dodržování celoživotního vyloučení lepku z potravy - bezlepková dieta. Je zapotřebí vyvarovat se všech potravin, které mají jako hlavní nebo i vedlejší složku například mouku nebo další suroviny vyrobené z obilnin. Pokud pacient poruší dietu, dostává svůj organizmus opět do akutního stádia nemoci.

Potraviny obsahující lepek:

 1. mouka (žitná, pšeničná, ovesná, špaldová, ječmenná)
 2. pečivo a chléb z mouky obsahující gluten
 3. těstoviny, knedlíky připravené z mouky obsahující gluten
 4. další výrobky obsahující „lepkovou mouku" - může jít například o přídatné látky , škroby, polévky, zmrzlinu, rostlinná masa, koření a sójové omáčky

vari.jpg

U každého výrobku je tedy nutné řádně prozkoumat jeho složení. Bezlepkové potraviny jsou označené přeškrtnutým klasem či je zde výslovně napsáno, že lepek neobsahují.

Existují přirozeně bezlepkové potraviny, jako jsou např. brambory, kukuřice, rýže, proso, pohanka, sója, jáhly, čočka, hrách, fazole. Z těchto surovin se vyrábějí potravinářské výrobky hlavně na přípravu bezlepkových směsí na přípravu chleba, pečiva, knedlíků a moučníků. Mezi další přirozeně bezlepkové potraviny patří maso, ryby, zelenina, ovoce, mléko, tuky, vejce, med, cukr. Další výrobky z nich však už lepek obsahovat mohou.

Vařit chutně bezlepkovou dietu je o poznání komplikovanější než běžné vaření. Výrobky jsou často mnohem dražší než lepek obsahující potraviny a jako další problém lze zmínit to, že právě díky ochuzení o lepek jednotlivé složky jídla „nedrží pohromadě". Lidé trpící celiakií by zřejmě sami mohli nejlépe povyprávět o tom, že je třeba osvojit si jisté triky na přípravu chutných bezlepkových jídel. Stejně tak nabídka receptů či restaurací, kde vám připraví jídlo bez lepku, je o poznání chudší.

Znáte někoho, kdo nesnášenlivostí lepku trpí? Máte vlastní zkušenost s bezlepkovou dietou?

Autor: Michaela Holá

Opařila jsem své dítě
Vyzkoušeli jste už akupunkturu?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...

Víte, jaké hrozí komplikace při diabetu?
Cukrovka

Víte, jaké hrozí komplikace při diabetu?

31.08.2010

Diabetes mellitus je vážné onemocnění, které nemocnému do jisté míry změní způsob života. Udržení tohoto onemocnění v optimální rovnováze je velmi důležité, aby se zabránilo rozvoj ...