Cestování - dovolená

Cestování s kojencem

Veronika Tůmová
17.06.2011

Spolu s létem je tu čas dovolených a vy si možná nechcete odepřít radost z letního cestování, přestože vám do rodiny přibylo miminko. Přinášíme proto několik užitečných rad, jak si naplánovat a užít cestování s vašimi nejmenšími.

Na cestách, dokonce i v letadle, můžeme vidět i maminky s novorozenci, pokud však cestování není nutností, zpravidla je odkládáme na dobu zhruba od třech měsíců věku dítěte. Do té doby by dítě mělo být převážně v prostředí, na které je zvyklé a kde se cítí v bezpečí.

S miminkem do letadla?

Kvůli výrazným tlakovým změnám není létání vhodným způsobem přepravy pro novorozence a některé letecké společnosti to ani neumožňují. Děti v kojeneckém věku už tento způsob cestování snášejí líp, v každém případě je však vhodnější volit destinaci s kratší dobou letu.

Při tlakových změnách je dobré dát dítěti napít z lahvičky nebo je nakojit. Pro dítě, které už většinu času neprospí, nezapomeňte přibalit jeho oblíbenou hračku nebo vymyslete způsob zábavy během letu.

Je nutné se včas informovat o nabízených službách letecké společnosti, co se týče speciálních potřeb rodičů s malými dětmi – tj. možnost přebalování apod. U levnějších aerolinek tyto služby většinou k dispozici nejsou.

Nezapomeňte také na limitovaná množství tekutin a způsob balení a přepravy nezbytných kojeneckých potřeb, zejména pak jídla a výživy pro kojence. Určitě počítejte také s dostatečnou časovou rezervou, s dítětem bude všechno trvat o něco déle. Nezapomínejte, že stres a frustrace je to, co vy a vaše dítě na cestách potřebujete ze všeho nejmíň.

Další způsoby dopravy

Pokud se chystáte cestovat autem, určitě oceníte spoustu výhod, jako je možnost zastavení a odpočinku kdykoliv to uznáte za vhodné, možnost vzít dítě na chvíli ven, mít vše potřebné po ruce, pohodlně dítě nakrmit apod. Dostatečně pohodlná a bezproblémová může být i cesta vlakem.

Dálkové autobusy nejsou příliš vhodnou volbou, někdy může být problém i přeprava kočárku. Stísněný prostor a mnohé další limitované možnosti pak bývají, zejména na delších trasách, nepříjemné i pro dospělé, v zájmu dítěte zvolte proto raději jinou alternativu.

S kojencem u moře - klima, koupání, pobyt na slunci

Změna klimatu může působit na každého jinak, měli bychom ji brát v úvahu už při výběru destinace. Koupání v moři je pro kojence v pořádku, dbejte však zvýšené opatrnosti, např. aby se dítě nechtěně nenapilo. Po příchodu z pláže dítě opláchněte ve sprše a proti vysušení pokožky použijte vhodný dětský olej nebo krém.

Při pobytu na slunci nezapomínejte na citlivost dětské pokožky, která by neměla být nadbytečně vystavována slunečním paprskům, už vůbec ne v poledních hodinách. Na pláž nebo k bazénu nikdy nezapomínejte dítěti přibalit opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, dostatek tekutin k pití a pokrývku hlavy!

Hygiena a zdravotní péče

Před závaznou rezervací se dobře informujte ohledně dostupnosti zdravotní péče, např. v hotelu, kde budete ubytováni, a zároveň o hygienických standardech v dané lokalitě.

Malá lékárnička, obsahující všechny nezbytnosti včetně náplastí, obvazů, ale i přípravků ke snížení horečky apod. (samozřejmě vhodných pro děti v kojeneckém věku) by měla být samozřejmostí. V zahraničních lékárnách se dostupnost a účinnost některých medikamentů výrazně liší a vy se tak můžete zbytečně vystavit nepříjemnostem se sháněním léku, se kterým navíc nemáte zkušenost a nevíte, jak ho dítě bude snášet.

Cestovní pojištění pro děti

Možná jste se dosud vždy snažili ušetřit na cestovním pojištění a vybírali jste si jen to nejzákladnější, s dítětem je však situace trochu jiná a riskování se může o to víc nevyplatit. Vyberte si proto raději z velkého množství výhodných a finančně nezatěžujících cestovních pojištění, např. balíček pojištění pro rodiny s dětmi, ať je vaše první dovolená s dítětem co nejvíc pohodová a bez potíží.

Autor: Veronika Tůmová

Letní sporty
Na cesty s kartou EHIC

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Bolest a její vnímání
Bolest a další příznaky

Bolest a její vnímání

30.06.2011

Bolest je vjem, který provází lidstvo již od jeho počátku. Všem je nám známo, že bolest je pro nás něčím nepříjemným, dokáže nám značně pokazit náladu a obvykle se jí chceme co nej ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.