zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Letní výzva: Jak si i během léta zachovat svou formu?

Veronika Matoušová
04.08.2022

Léto bývá obvykle spojováno s pohodou a volným časem. Denní režim, který jste dodržovali dosud, je najednou pryč, podobně jako odhodlání na dovolené nepřibrat. Bohužel se to většinou opakuje každý rok a vaše míry jsou na počátku září zase o něco vyšší. Co když to letos změníte, dovolenou si užijete, ale ze svého režimu až tak moc nevypadnete?

Celý rok na sobě poctivě makáte, máte své zvyky a pohybové rituály, ale také se těšíte na léto, kdy konečně trochu zvolníte a odpočinete si. To může platit také pro stravu a pohyb. Zkrátka si chcete naplno užít pomalejší dny, vypnout a léto vychutnat. Co když se ale na jeho konci objeví na vaší váze nesouhlasné číslo? Vás pak čekají další týdny, během kterých se budete snažit dostat se zpátky do formy. Přitom to tak vůbec nemusí být. Zachovejte si svá pravidla stravování a sportu i v létě!

Nenechte se ovládnout pohodlností

Je sice pochopitelné, že vypětí v průběhu roku najednou s létem povolí a teplé volné dny navíc lákají k nejrůznějším prohřeškům. Například k posezení na zahrádce s dobrým jídlem a pitím vás asi nikdo přemlouvat nemusí, posilovnu však odmítnete snáze. Nezdravé chutě a lenost vítězí. Nenechte se do toho vtáhnout a chovejte se během léta tak, abyste si ho užili, ale vaši formu to neohrozilo.

Léto je ideální pro pohyb i zdravou stravu

Během léta je totiž mnohem snazší dodržovat nebo si nastavit zdravější životní styl. Teplé letní dny přímo lákají ke konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, jejich sezona právě vrcholí, všechno chutná lépe. Pokud jste třeba zelenině dosud moc nedali, právě během léta si snadněji zvyknete a zeleninu pak přirozeně zařadíte do jídelníčku i v dalších měsících. 

A pokud si chcete ušetřit podzimní trápení s těsnými džínami, je to možné, a přitom si ani nemusíte odpírat letní pohodu. Důležité je nerezignovat na dosavadní snahu a režim, například s cvičením. Je fajn si tímto směrem trochu naplánovat i období léta, ujasnit si, kterým fyzickým aktivitám se v létě chcete věnovat a následně ze svých plánů neslevovat. 

Naopak využijte hezké počasí k pohybu na čerstvém vzduchu, užijte si, že jsou dny dlouhé a máte přirozeně více energie a chuti do nejrůznějších aktivit. Může jít klasicky o běhání, chůzi nebo kolečkové brusle. Také si ale můžete venku zacvičit jógu, lekci pilates, zaposilovat si a samozřejmě je skvělá možnost využít venkovní bazény, biotopy, moře nebo jezera k plavání.

Pozor na to, co jíte – plánujte sport i stravu

Mezi další úskalí patří na první pohled nevinné výlety nebo cestování. Jde sice o další výdej a aktivní styl dovolené, problémem ale může být strava. Mnozí lidé spoléhají na to, že jakmile se dojde do cíle, jídlo se vyřeší poté na místě (restaurace, bistro u vody, stánky apod.). Můžete tak být sice v létě celkově aktivnější, ale pokud to zajídáte klobásou nebo párkem s hořčicí a langošem, moc si nepomůžete. Je tedy vždy lepší připravit se předem a krabičkovat. Možná si říkáte, že to není úplně populární řešení, ale má to smysl. Kromě kousků ovoce a zeleniny si můžete připravit lahodné sendviče nebo tortilly. S sebou můžete mít také směs ořechů, sušené ovoce, různé müsli nebo proteinové tyčinky – skvělé jsou flapjacky. Jde o vydatnou tyčinku, která dokáže zahnat hlad nebo chuť na sladké. Sice tyto druhy bývají kaloričtější, ale pokud jste hodně aktivní nebo se chystáte na delší výlet či si užíváte jízdu na kole, je to svačina přesně pro vás.

Nástrahou mohou být také již dlouho oblíbené formy stravování all inclusive. Na to je potřeba dát pozor a nejíst jedno přes druhé, ve velkém množství, a to jen proto, že je toho všude hromada. Zvolte každý den něco jiného, ochutnávejte nová jídla, ale nepřejídejte se. All inclusive berte spíše jako příležitost jíst zdravě, ale chutně.

Zdravá strava a sport je životní styl, nejde o pouhou sezonní záležitost. Tak se nevymlouvejte na horko nebo na to, že máte volné dny a můžete tedy všechno. Pokračujte ve svém zdravém stylu života a užijte si oblíbené fyzické aktivity i během léta.

Zdroj: Autor
 

Autor: Veronika Matoušová

Největší mýty a fakta o pitném režimu
Kolo jako součást každodenního života

Další články