zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Dovolená bez stresu? Pomůže plánování a umění "vypnout"

Veronika Tůmová
05.07.2022

Dovolená je příslibem dlouho očekávaného odpočinku nebo naopak aktivního vyžití, často jsou však přípravy na ni spojené s nadměrným stresem a velkou psychickou zátěží. Když pak čas dovolených opět nastává, můžeme sami sebe přistihnout při myšlence typu „už abychom byli zase doma“. Je vůbec způsob, jak se všemu tomu stresujícímu období před odjezdem na dovolenou vyhnout a zase se začít těšit?

Určitě ano. Máme pro vás pár ověřených tipů, jak to celé zvládnout bez větších potíží, stresu a chaosu. Dovolená je tu přece od toho, abyste všechen ten nahromaděný pracovní stres konečně setřásli a tím nejlepším možným způsobem se odreagovali. Z rodinné dovolené, která tak konečně klepe na dveře, byste skutečně neměli mít strach.

Před dovolenou se nepřepínejte a nesnažte se stihnout vše

„Musím to dodělat, než odjedu na dovolenou.“ Častá věta, která předchází odjezdu, ať už se chystáme kamkoliv. Pokoušíme se zanechat po sobě v práci čistý stůl, a tak si dáváme za cíl udělat třeba za dva týdny práci, na kterou máme obvykle celý měsíc. Místo odpočinku doma nás však čeká balení, nakupování potřebných věcí, výměna peněz, zabezpečení domu či bytu, zajištění venčení psa a podobně. To všechno nás připravuje o sílu a energii, která nám pak velmi chybí například na přeplněných letištích. Naše rada tak zní: udělejte vždy jen to, co je bezpodmínečně nutné. Ostatní určitě snese odklad nebo to zvládnou kolegové. Dejte na jejich rady a ubezpečování, že to na těch pár týdnů určitě bude fungovat i bez vás.

Naučte se plánovat a zapojte i ostatní členy rodiny

Těm, co si umějí dovolenou předem alespoň částečně naplánovat, přináší volno obvykle větší potěšení než těm, kteří sází na náhodu a odjíždějí v důsledku rychlých rozhodnutí. Dovolenou byste si měli užít všichni, vy, váš partner a stejně tak i děti. Při plánování a organizování vaší dovolené se tak posaďte k jednomu stolu a vyslechněte jeden druhého, aby všichni měli pocit, že jde o vaší společnou akci, jak to má konec konců být. Pokud máte větší děti, které už umí projevit svůj názor na určitý program a aktivity, nechte je, ať se o něj s vámi podělí. Jedině tak si společnou dovolenou skutečně užijete. A pokud má každý z vás jiné zájmy a jiné představy, snažte se vycházet druhým vstříc a hledat kompromis. S trochou dobré vůle si všichni najdou to své a výsledkem bude skvělá dovolená, bez pocitů zklamání.

Během dovolené se soustřeďte na sebe a neřešte osobní problémy

Dovolená je tu pro odpočinek, fyzický i duševní. Je tu pro relaxaci a čas strávený s rodinou nebo podle svých představ. Žádný shon, nervozita, resty nebo dokonce hádky. Dovolená si žádá vaše naprosté uvolnění a osvobození se od všech těch svazujících záležitostí, kterým obvykle čelíte doma nebo při plnění pracovních povinností. Uvolněte se a nechte věci i čas prostě plynout. Řešit o dovolené své osobní, pracovní, rodinné nebo výchovné problémy, to nepovede k ničemu dobrému. Přestože na sebe o dovolené budete mít s partnerem více času, nenechte se svést k podobným diskuzím. I od těch jste si totiž přijeli odpočinout. Jsou samozřejmě problémy, které se sami nevyřeší a budou na vás čekat, ale nechte je, ať ještě chvíli počkají. Dopřejte si vzájemnou toleranci, dovolte si nabourat svůj běžný stereotyp, odpočiňte si po všech stránkách a uvidíte, že po návratu domů to všechno půjde tak nějak snadněji.

Užijte si dovolenou podle svých představ

Každý má svou vlastní představu o tom, jak a kde by chtěl svou dovolenou strávit. Někomu vyhovuje sportovní aktivita, adrenalin a neustálý pohyb, někdo si nejraději odpočine s prutem na břehu rybníka, někomu stačí slunečník, krém na opalování a rychle dostupná pláž. Každý jsme jiný a každý také jinak relaxujeme. Nenechme se proto nutit do aktivit a plánů, která jsou nám proti mysli, nebo nám jednoduše nic neříkají. Někdo rád zkouší nové věci a nechá se zlákat třeba k horskému výšlapu nebo k lekci potápění, někdo naopak zůstane raději u knihy a dobře chlazeného drinku. Buďme proto k sobě ohleduplní, užívejme si dovolenou po svém a nechme si navzájem prostor. 

A rada na závěr? Dopřejte si dlouhý spánek a dlouhé procházky, častěji berte jeden druhého za ruku a vzájemně si naslouchejte. Tím svou dovolenou začněte, na všechno ostatní bude ještě spousta času!

Zdroje: www.podnikatel.cz, www.neuroleadership.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Přírodní repelenty vás ochrání před hmyzem bez nepříznivého vlivu na zdraví
Oblíbený letní sport plavání: Jaké benefity a rizika přináší?

Další články