Cestování - dovolená

Lékárnička na dovolenou

Zdravě.cz
15.06.2011

Období prázdnin a dovolených se blíží a s ním i balení kufrů. Mezi vším, co si s sebou na cesty chystáte, by neměla chybět ani lékárnička. Její obsah se určitě bude lišit podle toho, zda cestujete sami nebo s dětmi, zda pojedete k českému rybníku, do hotelu k moři nebo na týdenní přechod horského masivu.

K našemu rybníku si nezapomeňte přibalit pinzetu na vyjmutí klíštěte a na pouť pralesem tablety na úpravu vody. Jinak se ale doporučené prostředky příliš lišit nebudou. Všude vás totiž může dostihnout nachlazení, střevní potíže, alergie, kůže spálená od sluníčka, poštípaná od komárů nebo úraz.

Nebude proto na škodu si připomenout, co by měla lékárnička každého cestovatele obsahovat kromě léků, které trvale užíváte.

Cestovní nevolnosti

Cestovní nevolnost neboli kinetózu má na svědomí aparát středního ucha. Během jízdy naše oči vidí to, co neodpovídá pocitům. Zatímco například v autě se nic nepohybuje, hýbe se všechno okolo něho, a tak dochází k podráždění nervů, poklesu krevního tlaku, nevolnosti a následnému a zvracení.

Z klasických léčiv je běžně k dostání tzv. cestovní žvýkačka. Pokud dáváte přednost prášku, volně k dostání je Kinedryl. Tyto prostředky možná použijete už cestou na dovolenou, avšak určitě se hodí vzít si větší množství, které později využijete třeba před výletem lodí.

Nebezpečí klimatizace

I když snad každý uvítá krásné počasí, dejte si pozor na prudké změny tělesné teploty i teploty vzduchu okolo nás. Přehřátý organismus sice prudce ochladíme pitím studených nápojů stejně jako používáním klimatizace, ale tím si můžeme dost ublížit.

Prudká změna teploty v krku oslabuje odolnost, a připraví tak příznivou půdu virům, jejichž přítomnost poznáte podle dráždivého kašle.

Klimatizace vysouší nosní sliznici, čímž se také zvyšuje riziko nákazy a opět se může objevit kašel. Je dobré si na cestu vzít přípravky na suchý i vlhký kašel.

Může se také stát, že vás začne škrábat v krku, bolet hlava, máte zvýšenou teplotu a typické příznaky nachlazení a virózy. V takovém případě je ideální prostředek, který tiší bolest v krku a zároveň ničí infekci.

Záludné bolesti

Máte sedavé zaměstnání? Nebo po celý den stojíte třeba za pultem? Pak se může stát, že vás právě na vytoužené dovolené začnou bolet nohy, záda, klouby i svaly a další části pohybového aparátu z náhlé nadměrné fyzické zátěže. Do lékárničky proto nezapomeňte přibalit univerzální prostředek proti bolesti svalů a kloubů, který můžete použít buď ve formě tablet, nebo prostřednictvím emulgelu.

Zažívací potíže

Změna prostředí může u některých jedinců vyvolat průjmové onemocnění. Vaše lékárnička by proto určitě měla obsahovat léky proti průjmu a dalším zažívacím potížím.

Hmyz a alergie

Alergici si své léky jistě pečlivě sbalí, ale vy, kteří si myslíte, že žádnou alergií netrpíte, si jako pojistku přidejte do lékárničky přípravek, který spolehlivě pomáhá na otoky po bodnutí hmyzem, svědění, alergickou kopřivku a další kožní reakce.

Pozor na sluníčko!

Na úpal a úžeh – nejčastější onemocnění z přehřátí – žádné medikamenty nejsou. Doporučuje se především ochlazování organismu, dostatečný příjem tekutin a klid.

Pokožku před slunečním zářením chraňte přípravky s UV filtrem, noste sluneční brýle a pokrývku hlavy. Vyplatí se mít s sebou i prostředky na spáleniny. První pomoc na zmírnění podrážděné kůže u spálení od sluníčka účinně poskytne zklidňující chladivý gel nebo panthenol. Panthenol se používá nejen na spálenou či jinak podrážděnou pokožku, chladí a zklidňuje, ale také podporuje tvorbu pigmentu po opalování.

Potřeby pro první pomoc

Další nezbytné zdravotní potřeby, které by měla obsahovat každá lékárnička na delší cestu:

 • tlakový obvaz
 • obinadla
 • leukoplast odolná proti vodě
 • náplast
 • vlhčené ubrousky napuštěné antiseptickým roztokem
 • teploměr
 • spínací špendlíky
 • nůžky
 • pinzeta
 • žiletka
 • antiseptikum
 • elastické obinadlo
 • dezinfekce pro ošetření drobných poranění

Do lékárničky nebo k dokladům si také vložte seznam důležitých telefonních čísel zdravotnických zařízení regionu, v němž budete dovolenou trávit. A věřte, že se před ní nevyplácí žádný stres a zvýšená psychická a fyzická zátěž. To vše totiž oslabuje imunitní systém. Místo odpočinku by se mohlo stát, že dovolenou proležíte v posteli. Raději nabírejte sil kvalitním odpočinkem.

Autor: Zdravě.cz

Otestujte zdarma prací prášek Persil
Eukalyptus a jeho nenahraditelné služby

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Anxiózní porucha osobnosti
Duševní poruchy

Anxiózní porucha osobnosti

24.06.2011

V jednom z minulých článků jsme psali o poruchách osobnosti. Dnes se podrobněji zmíníme o jedné z těchto duševních chorob, anxiózní poruše osobnosti.

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...