Zdravé bydlení

Eukalyptus a jeho nenahraditelné služby

Zdravě.cz
30.05.2011

Eukalyptus obsahuje silici eukalyptol. Jedná se o vonnou, prchavou látku, která má mnoho použití, ať už do kosmetických přípravků nebo do zubních past. Využívá se také v potravinovém a farmaceutickém průmyslu. Eukalyptus totiž pomáhá při potížích s dýcháním nebo při nachlazení.

Eukalyptus působí protizánětlivě, zvyšuje koncentraci a pomáhá proti migréně. Jeho silice bývají také součástí olejů a mastí na léčbu revmatismu a artritidy. Éterický olej může být také použit jako přírodní repelent proti molům a komárům.  Z nektaru některých eukalyptů je možné získat i vysoce kvalitní med.

Nové využití eukalyptu

Nejnovější využití eukalyptu představili odborníci ze společnosti Henkel. Vytvořili nový účinný prací prostředek  Persil Pure & Natural, který se může pochlubit účinnou recepturou obohacenou o přírodní složky. Složení navíc obsahuje přírodní eukalyptový olej, který prádlu dodá dlouhotrvající osvěžující vůni a do domovů vnáší skutečný dotek přírody.

Samotný prací prášek pak obsahuje i účinné enzymatické složení Cold Active, to znamená, že již na začátku pracího cyklu, kdy je voda ještě studená, dojde k aktivování směsi enzymů. Účinné látky tedy začnou působit na mastné skvrny již při nízké teplotě a úplně je odstraní.

Pěstování eukalyptu

Pokud byste si chtěli domov oživit vůní eukalyptu nejen z vašeho prádla, můžete si ho doma pěstovat. Většina eukalyptů potřebuje hodně světla, zato snáší umístění v chladnější místnosti. Ideální teplota je od sedmi do patnácti stupňů a pravidelná zálivka, neboť eukalypty jsou hodně žíznivé.

Pěstují se ve středně těžké zemině, nejlépe v substrátu pro azalky, neboť eukalypt potřebuje kyselou půdu. Co se týče živin, eukalyptům prospívá dvakrát do měsíce přihnojení. Dospělé rostliny snáší i teploty těsně nad nulou, tudíž přes léto může být eukalypt klidně na balkóně či zahradě a bez problémů zde vydrží až do příchodu mrazů.

Dále je velmi důležité pravidelné zaštipování vrcholků větviček. Keřík se pěkně rozvětví, nebude kvést, a vytvoří tak velké množství listů plných blahodárné silice.

Nový Persil Pure & Natural je v obchodech k dostání od dubna 2011, a to v novém, moderním designu, který zosobňuje čistotu přírody a přináší živý obraz nezaměnitelných eukalyptových listů. K dispozici jsou tyto varianty:

  • 4 dávková (400g prášek)
  • 20 dávková (2kg prášek a 1,5l gel)
  • 60 dávková (6kg prášek a 4,5l gel)
  • 80 dávková (8kg prášek a 2x3l gel).

Autor: Zdravě.cz

Lékárnička na dovolenou
Fibromyalgie

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Anxiózní porucha osobnosti
Duševní poruchy

Anxiózní porucha osobnosti

24.06.2011

V jednom z minulých článků jsme psali o poruchách osobnosti. Dnes se podrobněji zmíníme o jedné z těchto duševních chorob, anxiózní poruše osobnosti.

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...