zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Cukrovka jako skrytá nemoc: Netrpíte některým z příznaků?

Veronika Tůmová
18.04.2020

Před několika dny jsme si připomněli Světový den monitoringu diabetiků, který každoročně připadá na 14. duben. Tento den vyhlásila Mezinárodní federace diabetu, organizace s cílem přinášet větší kvalitu do života lidí s diabetem.

Mezinárodní den monitoringu diabetiků upozorňuje právě na toto časté onemocnění, na možnosti a důležitost prevence a také na možnosti léčby a celkové pomoci lidem, kteří cukrovkou trpí.

Cukrovka je nenápadné onemocnění, na které však každým rokem jen u nás zemře přes 20 tisíc lidí. Nemoc je přitom podle prognóz odborníků neodhalena až u poloviny postižených ve světě.

Cukrovka není bolestivé onemocnění, proto je snadné je dlouho přehlížet a celkově podcenit. Prevence a důsledná léčba jsou přitom zcela zásadní. Pokud není diabetes včas a správným způsobem léčen, vede k vážným komplikacím a v nejednom případě i k předčasnému úmrtí.

Různé typy cukrovky

Na světě jsou miliony lidí trpících cukrovkou a stále jich přibývá. Může postihnout člověka v jakémkoli věku, právě proto je nutné mít o této nemoci alespoň základní povědomí, stejně jako o způsobu a možnostech, jak ji předcházet.

Základními dvěma typy cukrovky je diabetes I. typu a diabetes II. typu. Cukrovka vzniká díky nedostatku inzulinu v těle a tyto dva typy mají velmi podobné příznaky, přestože jejich příčiny jejich odlišné. Během prvních stádií cukrovky I. typu dochází k ničení buněk slinivky břišní, které produkují inzulin, a to díky vlastnímu imunitnímu systému. Pokud tkáň organismu trpí sníženou citlivostí na inzulin, jedná se o cukrovku II. typu. Cukrovka II. typu je častější u starších osob a u lidí s nadváhou či obezitou.

Cukrovkou trpí milion Čechů, může za to genetika a špatná životospráva

Hypoglykémie – jak reagovat?

Mezi akutní stavy spojené s cukrovkou patří hypoglykémie, což je pokles hladiny cukru v krvi pod normu, tedy méně než 3,3 mmol/l. Hypoglykemický záchvat poznáme díky změnám v chování a podle dalších fyzických jevů - nemocný pociťuje nervozitu, začíná se potit, zvyšuje se puls, může přijít nevolnost. Postižený je bledý, zmatený, jeho stav se může podobat projevům opilosti. Při mírné hypoglykémii představuje rychlou první pomoc např. podání sladké tekutiny či cukru. Pacientům, kteří trpí opakovaně těžkými záchvaty hypoglykémie a hrozí jim kolaps, je však nutné zavolat záchrannou službu. Příčinou hypoglykémie bývá nejčastěji vynechání pravidelného jídla, příliš mnoho pohybu, stres, podání většího množství inzulinu či alkohol.

Měření hodnot glykémie v domácích podmínkách - selfmonitoring

Hodnoty glykémie si může pacient měřit sám doma, a to s pomocí tzv. glukometru, přístroje, který umí měřit glykémii bez pomoci lékaře, a to kdykoli během dne. Potřeba monitoringu glykémií je individuální, závisí mimo jiné i na ochotě pacienta spolupracovat. Doporučená frekvence měření glykémií při selfmonitoringu vychází z typu léčby, úrovně kompenzace pacienta, rizik vzniku hypoglykémie a dalších přítomných onemocnění. Dále je nutné přihlédnout k takovým situacím, jako je těhotenství pacientky a v neposlední řadě pak také pacientův věk.

Selfmonitoring je pravidelné samostatné měření hladiny glukózy v krvi a následná reakce pacienta na naměřené hodnoty - to znamená, že si pacient změří glykémii glukometrem a na základě výsledku si upraví dávku inzulínu nebo příjem potravy.

Zdroj: www.next-clinics.cz www.mte.cz www.podpora-zdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Pitná voda v Čechách i ve světě: Kde je nejkvalitnější?
Nakupování S Tipli se vždy vyplatí

Další články

Reishi, čaga a shiitake - houby nesmrtelnosti
Vitamíny a minerály

Reishi, čaga a shiitake - houby nesmrtelnosti

23.03.2020

Čaga a reishi jsou známé jako houby nesmrtelnosti, reishi se také někdy říká "lék králů" a chaga se zase může pochlubit přízviskem "královna bylin". V sortimentu zdravé výživy může ...