zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Diabetická retinopatie - co předchází slepotě jako důsledku cukrovky?

Veronika Tůmová
17.07.2019

Je známo, že oba hlavní typy cukrovky (tedy cukrovka prvního i druhého typu) způsobují abnormální zvýšení hladiny cukru v krvi. Toto extrémní navýšení vede k nerovnováze, jež vyvolává v těle celkový chaos. Od následků není ušetřen ani náš nejdůležitější smysl - zrak.

Existuje hned několik diagnóz, které můžeme laicky označit jako diabetické nemoci očí. Patří sem právě diabetická retinopatie - nezánětlivé onemocnění sítnice, které postihuje více než 100 000 diabetiků, a to v důsledku neléčené nebo špatně léčené cukrovky.

Co je to diabetická retinopatie a co může znamenat?

Podcenit toto závažné onemocnění a nedbat jeho příznaků se skutečně nemusí vyplatit, může totiž dřív nebo později vést až k úplné slepotě. Jde o nejvážnější komplikaci cukrovky a také hlavní příčinu slepoty v USA (podle National Eye Institute). Znamená onemocnění sítnice způsobené právě diabetem, kdy dochází k prosakování či zablokování sítě cév, které sítnici vyživují. Pokud pacient nedodržuje stanovenou léčbu, podceňuje a nedodržuje předepsanou dietu, začnou se ucpávat drobné žilky v oku a tím dochází k porušení prokrvení sítnice. V dalším případě, jak praví odborník, přestanou cévy v sítnici těsnit, začne z nich vytékat tekutina a to způsobí její otok.

Příznaky komplikací se nemusí projevit včas

Důsledkem je fakt, že nedostatečné prokrvení i otok sítnice pak ničí schopnost vidění. Oko se samo pokouší o nápravu, a to růstem nových cév, ty však nejsou dostatečné kvality a praskají, mohou oko naplnit krví a způsobit trakční odchlípnutí sítnice. V první fázi diabetické retinopatie si pacient obvykle nevšimne žádných potíží značících počínající problém. Když jsou příznaky citelné, bývá už pozdě. Jediným způsobem jak odhalit onemocnění včas, je vyšetření u očního lékaře v rámci pravidelných prohlídek. Zhoršená schopnost vidění se totiž může projevit až po letech trvání špatné kompenzace diabetu. Náprava pak už bohužel možná není.

Co dělat, když vám lékař stanoví diagnozu cukrovka

Prevence - nutnost dodržování léčby diabetu i oční prohlídky

Každý diabetik by měl minimálně jednou za rok navštěvovat očního lékaře, a to samozřejmě i tehdy, není-li zhoršení zraku nijak patrné. V udržování správné hladiny krevního cukru je klíč k jediné efektivní prevenci, pacient by se měl vyvarovat prudkým poklesům a pádům těchto hodnot a svědomitě si hlídat hladinu cholesterolu i krevní tlak. Zejména pravidelné prohlídky u očního lékaře pak pomohou odhalit problém včas a mohou pomoci zpomalit postup oční vady. Zvýšená hladina cukru v krvi způsobená diabetem může vést k dalším očním nemocím, jako je zelený nebo šedý zákal a také diabetická makulopatie (jiná forma retinopatie).

Cukrovka může zmrzačit i zabít

Je smutný fakt, že cukrovka je v současnosti nejčastější a hlavní příčinou slepoty u lidí po dvacátém roce věku, zároveň však stejně často vede k amputacím, které nejsou následkem úrazu. Dále razantně zvyšuje riziko infarktu či mrtvice a může i za vážná onemocnění ledvin.

Když nepoznáváte tváře známých lidí - slyšeli jste o této poruše?

Zdroj: mojemedicina.cz, novinky.cz, MUDr. Lucie Valešová, oční chirurg brněnské kliniky NeoVize. coopervision.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Totální endoprotéza - obvyklý postup při provedení kyčelní náhrady
Jak udělat z pohybu zábavu a docílit pravidelného cvičení?

Další články