Spánek a sny

Silvova metoda, cesta k lepšímu využití vlastní mysli

Michaela Holá
13.07.2009

Někteří již jistě o této metodě slyšeli, pro jiné se může jednat o naprostou novinku. V podstatě je možné Silvovu metodu popsat jako mezinárodní vzdělávací program rozvoje mysli a kontroly stresu.

Silvova metoda,  jejím základem jsou poznatky o účinnějším použití mozku a mysli, cílem je v podstatě ovládání mysli a využití znalosti o mozkových vlnách.

Vědecký výzkum, který se této oblasti zkoumání věnoval, se započal v roce 1944. Veřejnosti byla tato metoda však představena až roku 1966 v rámci Základního kurzu pod vedením Josého Silvy. V České republice zahájila metoda svou činnost v roce 1992 a nyní již registruje více než 16 tisíc absolventů.

Silvova metoda je založena na postupech dosažení alfa frekvence. Normální, bdělý stav mysli se označuje jako beta, naopak úroveň alfa je spojována se sněním a je při ní sledováno mnoho pozitivních jevů. Mezi uváděné znaky frekvence alfa patří např. vynikající paměťsoustředění, aktivace imunitní soustavy, sladěná činnost levé a pravé hemisféry mozku či přístup do podvědomí. K této úrovni je možné dojít nejen v době klidu, ale i v průběhu náročného dne, např. při střetu s vypjatou stresovou situací.

Při absolvování základního kurzu získáte informace o dosud nevyužitém potenciálu vaší vlastní mysli. Svou mysl se naučíte používat jiným způsobem. Kromě sestupu do hladiny alfa se naučíte i dalším technikám. Vědomosti, které zde získáte, můžete využít vlastním způsobem tak, aby u vás bylo dosaženo změn, které očekáváte. Snahou je tedy naučit se využít potenciál frekvence alfa. Za tímto účelem byly vytvořeny techniky, které využívají již zmíněných pozitiv této úrovně mozku. Po absolvování kurzu je možné dosáhnout tělesného a duševního uvolnění a dále použít některou z naučených mentálních technik. Tyto techniky jsou zaměřeny zejména na:

 • rozpoznání a neutralizaci stresu
 • odstranění napětí
 • celkové zlepšení zdraví
 • řešení specifických zdravotních problémů
 • zbavení se nespavosti
 • vnesení větší harmonie do rodinného a pracovního života
 • zlepšení paměti a soustředění
 • zesílení sebedůvěry
 • stanovení cílů a jejich dosažení
 • zapamatování si snů a jejich využití k řešení problémů
 • rozvíjení tvůrčích schopností a intuice
 • zlepšení komunikace s druhými
 • odstranění starých programů a zbavení se zlozvyků
 • efektivnější učení

Relaxační postupy, které se zde naučíte, fungují jako prostředky v boji se stresem. Jejich používání tedy umožňuje odstranění napětí či pocitu přetíženosti. Dochází též ke zmírnění či úplnému vymizení strachu a deprese. Přínosem vám též bude poznání technik, které slouží ke zlepšení paměti a rychlejšímu vybavování již získaných informací. Po absolvování kurzu objevíte věci, které vašemu zdraví třeba již dlouhodobě neprospívají, a naučíte se je odstranit.

O Silvově metodě lze však nalézt i mnoho pochybností a mnoho nezodpovězených otázek. Někdy se kritika zaměřuje na její skutečnou efektivitu, někdy již i na to, jak Silvova metoda interpretuje samotnou hladinu alfa.

Máte nějaké zkušenosti s touto metodou, ať již osobní či zprostředkované?

Autor: Michaela Holá

Nevynechávejte sport ani při cukrovce
Jak se při běhání vyhnout zraněním

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Zavádění příkrmů - 2. díl
Příkrmy

Zavádění příkrmů - 2. díl

Během šestého měsíce by si dítě mělo zvyknout sníst celou porci zeleniny, která mu nahradí celý oběd. Pokud ne, netrapte se tím a dítě dokojte nebo dokrmte umělým mlékem. Jako dalš ...