Detoxikace organismu

Jarní očista

Milena Mocková
05.03.2013

Cítíte se unaveni a po zimě zcela vyčerpaní? Pomozte tělu zbavit se zátěže, abyste mohli první sluneční paprsky přivítat v plné síle.

Na jaře se zrychluje tělesný metabolismus, roste svalové napětí, stoupají hladiny hormonů a naplno se obnovují všechny funkce organismu. V tomto období lidé mnohem snadněji hubnou.

První zásadní změnou by měl projít váš jídelníček. Zařaďte do něj jídla z celozrnných obilovin, ovoce, zeleninu, ryby, drůbeží maso a naopak omezte příjem tuku, cukrovinek, nekonzumujte příliš hovězího a vepřového masa a tučné mléčné výrobky.

Funkce jater

Odstraňování odpadních látek z krve, zpracování a distribuce živin, úklid a regenerace organismu, výroba žluči, ukládání vitaminu a tuků, metabolismus sacharidů… to vše a ještě více mají v našem organismu na starost játra. Pro život jsou zcela nezbytná, a proto dbejte na to, co jim posíláte v potravě.

Játra filtrují všechny nezdravé a toxické složky našeho menu. Proto nepijte tolik kávy a alkoholu a nejezte zbytečné množství tuků, cukrů a koření. K regeneraci tohoto orgánu přispívá vysoký příjem vitaminu C a kyseliny listové.

Vitamin C podporuje detoxikační systém a navíc je velice účinným antioxidantem. „Céčko“ a kyselina listová játra aktivují, zmírňují jejich překrvení a pročišťují je. K přirozené rehabilitaci a léčbě poškozených jater přispívá i med.

Detoxikace v sauně

Pokud vám nevadí horko, zajděte si toxiny vypotit do sauny. Tělo tam vyčistíte zevnitř i zvenčí. Pravidelné saunování zvyšuje odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce těla a pomáhá orgánům při intenzivním se pocení zbavovat zplodin látkové přeměny.

Detoxikace orgánů velmi úzce souvisí s pročištěním a vylepšením stavu kůže i vlasů. Pleť vydrhněte peelingem, zbavíte se tak odumřelých buněk. Ideální je to jednou týdně. Na obličej použijte jemnější přípravek, zbytek těla se nebojte prokrvit a poctivě odřít. Trup a končetiny vydrhněte buď abrazivní rukavicí, nebo cukrovo-olejovým peelingem. Ten si můžete vyrobit sami z větších krystalů cukru, které nasypete do olivového nebo kokosového oleje.

Očistná kúra

První den konzumujte pouze zeleninové saláty. Druhý den se zaměřte na ovoce (ananas, mango, jablka, grapefruity). Méně vhodné jsou hrušky, hroznové víno nebo banán, protože patří mezi sladší druhy. Od třetího dne postupně zařazujte ostatní potraviny (rýži, brambory, těstoviny), a to vždy v kombinaci se zeleninou nebo ovocem.

Pravidlem je každý den přidat pouze jednu potravinu. Pátý den přidejte živočišné bílkoviny ve formě nízkotučných sýrů, jogurtů a tvarohu. Od sedmého dne vařené, dušené nebo na sucho pečené bílé maso (ryby, drůbež, králík).

Tento týdenní postup zkuste návazně zopakovat nebo si ho rozložte do 14 dnů tak, že každé doporučení dodržíte dva dny místo jednoho.

Autor: Milena Mocková

Zánět mozkových blan
Kosmetika může být i zrádná

Další články

Příznaky zánětu vedlejších nosních dutin
Zánět dutin

Příznaky zánětu vedlejších nosních dutin

Ucpaný nos může vypadat skoro jako nezbytná součást zimy. Pokud ale takový problém přetrvává týdny, můžete mít zánět tzv. vedlejších nosních dutin (sinusitida). Tato infekce může s ...

Pijme horkou vodu
Voda a hydratace

Pijme horkou vodu

22.01.2013

Číňané jsou mimo jiné známí také tím, že jejich běžným nápojem je teplá či horká voda. Naopak Evropanovi se může zdát tento zvyk poněkud výstřední a nenormální. Horká voda je pro n ...