zdroj: unsplash.com
Zdravý život

Nejčastější novoroční předsevzetí pro utužení zdraví a jak je snáze dodržet

Veronika Tůmová
11.01.2023

Se začátkem nového roku se cítíme povinováni k bilancování a vytyčení nových cílů. Nový rok je pro mnohé z nás pomyslná startovní čára, od které se můžeme odrazit a začít žít a dělat mnoho věcí jinak a lépe. Nejčastěji se naše nové snahy upínají ke zdravějšímu životnímu stylu.

Přestat kouřit, víc odpočívat, začít cvičit a konečně zhubnout, možná také věnovat víc času rodině, obnovit šatník, změnit práci, pustit se do rekonstrukce bytu, dokončit studia… Nových předsevzetí může být celá řada. V těchto dnech myslíme na to, v čem jsme se v minulém roce dokázali posunout a zlepšit, co jsme dokázali a co nám naopak nevyšlo. Pokud jsme v něčem selhali, je nejlepší doba dát si druhou šanci. Své cíle však nepřehánějme a směřujme k jejich reálnému dosažení.

Novoroční seznam častých předsevzetí

•    Nenosit si práci domů a umět vypnout
•    Víc aktivně odpočívat
•    Dodržovat pitný režim a zdravě jíst
•    Věnovat víc pozornosti partnerovi a společné intimitě
•    Umět si udělat čas na sebe a své koníčky
•    Omezit čas strávený u televize, na počítači a na mobilu
•    Dbát na pravidelné stravování
•    Dopřát si lepší osobní péči – kosmetika, masáže, sauna, kadeřník
•    Víc se hýbat
•    Zhubnout nejpozději do plavkové sezóny
•    Pít méně kávy
•    Přestat kouřit a omezit alkohol      atd.

Předsevzetí číslo jedna? Přestat kouřit

Že kouření škodí zdraví ví už každé malé dítě. Nejde přitom o žádné dosud nepodložené předpoklady, zdravotní rizika spojená s kouřením jsou reálná a velmi závažná. Kromě všech těchto zdravotních rizik je však kouření i stále větším negativním zásahem do mnoha rodinných rozpočtů. Skoncovat s kouřením pak samozřejmě nemusí být vůbec lehká záležitost, velkým novoročním krokem vpřed pak může být vaše rozhodnutí o využití odborné pomoci či řady účinných produktů, které mohou s odvykáním kouření pomoci.

Pozvolná a zdravá cesta ke štíhlé linii i psychické pohodě

Zdravý životní styl, to znamená vytvořit si nové dlouhodobé návyky a řadu věcí úplně odbourat. Opět nelehký úkol, který často vzdáváme ještě před příchodem jara. Účinnou metodou bývá stanovení reálných cílů v oblasti hubnutí a pozvolný, nenásilný přechod na všechny nutné změny v každodenní rutinně. Nutné je zaměřit se zároveň na nepodléhání okolním tlakům a vystavování se stresu. Zdravá mysl je se zdravým životním stylem propojena víc, než by se mohlo zdát. Dopřávejte si pravidelně čas pro sebe, odpočívejte, choďte do přírody a naučte se radovat z maličkostí. Nezapomínejte na dostatek kvalitního spánku, což bude možná znamenat i nutnou změnu večerních aktivit, jako je práce na počítači do pozdních nočních hodin.

Novoroční očista pro nový a zdravý začátek

Chcete-li skutečně udělat něco pro své zdraví a podpořit celkovou očistu těla, zaměřte se na podporu vnitřních orgánů, které se na očistě organismu významně podílejí. Vaši pozornost budou potřebovat játra, ledviny i lymfatický systém, vhodné bude také věnovat pozornost očistě střev. Zaměřte se na pravidelný pitný režim a pestrou, vyváženou stravu. S detoxikací pomáhají nejrůznější bylinné čaje i doplňky zdravé výživy. Ke zbavení se škodlivin a odplavení toxinů z těla přispěje velkou měrou samozřejmě pohyb na čerstvém vzduchu, proto využijte teplejšího počasí a vyrazte ven.

Zdroj: www.magistra.cz, www.goodie.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Tipy pro lepší trávení po svátečních dnech! Na jaké potraviny vsadit právě teď?
Aromaterapie pro zimní splíny: Které vůně vám pomohou k lepší náladě?

Další články

Jak si pomoci od překyselení žaludku a co jej způsobuje?
Nemoci a léčba

Jak si pomoci od překyselení žaludku a co jej způsobuje?

26.12.2022

Překyselení žaludku je obvykle důsledkem nepravidelného stravování, nočního přejídání, stresu a celkově nezdravého životního stylu. Během Vánoc, kdy se obvykle oddáváme těžkým jídl ...