Detoxikace organismu

Očista těla i duše

Milena Mocková
01.11.2011

Pro důkladné pročištění organismu koupel ani dostatek spánku nestačí. Musí se k tomu přidat ještě něco navíc. Co by to mělo být, se dozvíte v dnešním článku.

Vhodnou a účinnou metodou pro pročištění je detoxikace těla. Často se k ní přistupuje zejména na jaře, ale naordinovat si ji můžeme kdykoli během roku.

Dennodenně jsme vystavováni vlivu škodlivých látek, které našemu tělu neprospívají. Nejsou to pouze látky chemické, ale také škodlivé bakterie a viry, zatěžující látky ze stravy, ovzduší, ale také stres a ostatní vlivy, které narušují vnitřní rovnováhu. Proto pak můžeme pociťovat únavu, podráždění, vyčerpání, deprese, trávící obtíže, ale mohou se přidat i bolesti apod.

Detoxikace

Jedná se o velmi jednoduchý způsob jak pročistit organismus a zbavit tělo nahromaděných jedovatých a jiných škodlivých látek. Proto bychom měli naše tělo alespoň dvakrát za rok vyčistit, aby mohlo v pořádku vstřebávat vitamíny, které posilují naši imunitu a obranyschopnost.

Detoxikací se rozumí vyčištění tlustého střeva, jater, ledvin, cév a každé buňky našeho těla od jedů a toxinů, které se v něm nahromadily. Detoxikace odstraňuje únavu a zvyšuje energii, podporuje samoléčebné  schopnosti, zlepšuje spánek a celkovou kondici.

Detoxikaci si můžeme zvolit jako jednorázové pročištění nebo vybrat pravidelné očistné dny či praktikovat dlouhodobé i krátkodobé půsty.

Co obnáší detoxikace

Detoxikace spočívá zejména v úpravě životosprávy, kdy se z jídelníčku vyloučí nezdravé potraviny. Vhodná je strava a nápoje, které dodávají organizmu vitaminy, minerály, antioxidanty, ale obecně se doporučuje konzumovat:

  • Ovoce a zeleninu
  • Ovocné a zeleninové šťávy
  • Zeleninové polévky
  • Vodu a bylinné čaje
  • Přírodní bylinné přípravky

Do detoxikace se zařazují i různé relaxační techniky, aromaterapie či masáže. Průběžné vylučování toxinů z těla podporuje také pravidelný pohyb a zdravý spánek. Ideální je chodit spát kolem 22. hodiny, protože spánek po půlnoci je nejvydatnější a organizmus se lépe regeneruje.

Do očisty se můžeme pustit sami, protože na trhu je široká škála literatury, která jednotlivé metody vysvětluje a přináší dostatek informací, návodů a praktických receptů.

Podrobnější informace o zásadách detoxikace a vhodného detoxikačního programu určeného přímo pro nás, můžeme získat na různých odborných pracovištích a centrech alternativní medicíny.

 

Autor: Milena Mocková

Proč jsou jogurty zdravé
Bylinkový čaj pro zdraví i dobrou náladu

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Ječné a vlčí zrno
Ječné zrno

Ječné a vlčí zrno

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Na horním či dolním víčku se objevuje bolestivá bulka, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucp ...