Downův syndrom

Downův syndrom

Veronika Tůmová
23.02.2011

Přestože se dnes tento druh mentálního postižení dá brzy odhalit odborným vyšetřením a moderními vymoženostmi prenatální diagnostiky, je častým důvodem k obavám a nejistotě těhotných žen.

Downův syndrom je genetická porucha, označovaná také jako Trisomia 21. Jde o poruchu 21. chromozomu. U zdravého člověka se vytvoří dva chromozomy, u postiženého Downovým syndromem se vytvářejí tři.

Pravděpodobnost výskytu Downova syndromu

Downův syndrom může být dědičnou záležitostí, riziko výskytu je tedy vyšší, pokud už v rodině tento případ nastal. Stejně tak se však může narodit dítě s Downovým syndromem i naprosto zdravým rodičům, kteří si nejsou vědomi žádných genetických vad v rodině.

Riziko se zvyšuje také s věkem rodiček, vyšetření a sledování v průběhu těhotenství bývá proto od určitého věku intenzivnější. Včasná diagnostika v těhotenství je zároveň jedinou možnou prevencí.

Vyšetření v těhotenství

Podezření na genetické poruchy se obvykle objeví již ve velmi brzkém stadiu těhotenství, a to z krevních testů, později při odběru plodové vody a dále ultrazvukovým vyšetřením. Díky tomu se pak může žena včas rozhodnout a poradit se s lékařem o případném přerušení těhotenství.

Žádné testy a vyšetření však nejsou stoprocentní a vždy existuje třeba jen malá možnost, že se vada včas neodhalí a dítě se s ní narodí. Právě proto bývá Downův syndrom, přes všechnu pokročilost medicíny, obávaným pojmem pro budoucí rodiče.

Fyzické a psychické příznaky

Downův syndrom (dříve mongolismus) je nejznámější a nejčastější genetická chromozomální vada a zároveň příčina mentální retardace. Fyzické příznaky jsou velmi typické – zploštění obličeje a záhlaví, zešikmení očí a zvětšení jazyka, malý vzrůst, široké ruce s krátkými prsty a typická obličejová kožní řasa.

K psychickým příznakům patří hyperaktivita provázená destruktivním chováním, nebo naopak zakřiknutá a tichá povaha. Dále pak bývá typický opožděný psychomotorický vývoj dítěte.

Nemoci a potíže provázející Downův syndrom

Downův syndrom bývá doprovázen i dalšími obtížemi a nemocemi, průběžně zhoršující stav pacienta a komplikující péči o něj. K nejčastějším patří více či méně závažné srdeční vady, dále onemocnění štítné žlázy, vady zraku a infekční choroby, zvýšené riziko nemocí typu leukémie a epilepsie. V průměru se člověk postižený Downovým syndromem dožívá 45 let věku, po padesátce se mohou zhoršit doprovodné potíže i celkový stav.

Léčba a přístup k pacientům

Downův syndrom sám o sobě není léčitelný, je však možné chorobu stabilizovat a postupně léčit projevy a komplikace s ní spojené. Specializovaná psychoterapie a zvláštní vzdělávací programy mohou být pro postižené i jejich rodiny velkou oporou a povzbuzením. Postižené děti i dospělí pacienti tu nacházejí podporu a pomoc v každodenní činnosti a jejich pokroky a snaha mohou být velmi překvapující.

 

Znáte ve svém okolí člověka s Downovým syndromem?

Autor: Veronika Tůmová

Biologická léčba a její účinky
Penicilin – objev, vývoj a využití

Související články

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Šikana - kde všude nám hrozí?
Šikana

Šikana - kde všude nám hrozí?

09.03.2011

Šikana neboli psychické či fyzické omezování a týrání dítěte nebo dospělého jedince může postihnout kohokoliv v téměř jakémkoliv kolektivu a prostředí. Obětí šikany může být i někd ...

Dýně - bylinky pro zdraví
Bylinky

Dýně - bylinky pro zdraví

06.03.2011

Dýněmi nazýváme mnoho druhů zeleniny z čeledi tykvovitých (tykev turek, dýně Hokkaido). Plody této jednoleté popínavé rostliny jsou bobule různých tvarů a zbarvení, od zelené po or ...