Šikana

Šikana - kde všude nám hrozí?

Veronika Tůmová
09.03.2011

Šikana neboli psychické či fyzické omezování a týrání dítěte nebo dospělého jedince může postihnout kohokoliv v téměř jakémkoliv kolektivu a prostředí. Obětí šikany může být i někdo vám blízký, aniž byste o tom měli nejmenší tušení.

O šikaně se většinou mluví jako o problému mezi mladistvými. Pro děti a mladé lidi může být šikana způsob, jak si dokázat svou neohroženost a nadřazenost, někteří si takto zvyšují sebevědomí nebo jen krátí čas. Lidí šikanovaných v dospělosti však možná není o mnoho míň.

Šikana mezi dětmi a mládeží

Slovní napadání a posmívání se jednomu nebo více jedincům nějakým způsobem vyčnívajícím z řady, se objevuje už u docela malých dětí. Agresivita a vážnější forma šikany se stupňuje s věkem. Děti mezi sebou začínají vnímat sociální rozdíly, napadají se kvůli vzhledu, způsobu oblékání, rodinnému zázemí, barvě kůže apod. V pubertě to pak mohou být vážnější rasistické projevy nebo například napadání v souvislosti se sexuální problematikou.

Dlouhodobá šikana může neblaze ovlivnit rozvíjející se psychiku dítěte a mladistvého, je proto třeba, aby se do řešení problému zapojila rodina i škola, aby dítě cítilo podporu, přestože se za svou situaci většinou stydí a pečlivě ji tají. Rodiče by neměli ignorovat jakékoliv, i nepatrné změny v chování dítěte a měli by se snažit zjistit jejich příčinu.

Šikana na pracovišti

Psychická tyranie v zaměstnání, buď mezi kolegy, nebo v poměru zaměstnavatel – zaměstnanec, je nejskrytější druh šikany. Šikana na pracovišti může být někdy "pouhým" zdrojem zábavy skupiny zaměstnanců vůči jednomu člověku, který se nějakým způsobem odlišuje (podobné důvody jako k šikaně ve škole), častěji je však cíleným útokem s cílem přimět dotyčného k rozvázání pracovního poměru.

Podobné jednání je u nás v poslední době bohužel běžné a až překvapivě vysoké procento zaměstnanců s ním má osobní zkušenost. Vzhledem k těžko postižitelnému porušování zákoníku práce či lidských práv, ale také z důvodu nedostatku práce a dnešní ekonomické situaci je obrana proti tomuto druhu šikany velmi obtížná.

Šikana v armádě či nápravných zařízeních

O šikaně mezi vojáky a trestanci existuje mnoho šokujících statistik, skandálů i výmyslů, staly se i předlohou mnoha filmů z tohoto prostředí. Podobně jako šikana v dětských domovech a polepšovnách.

Je jasné, že řešení takových problémů je o to těžší, o co problematičtější je daný kolektiv lidí, co se týče inteligence a návyků v chování. V místech, jako jsou dětská nápravná zařízení, je proto nutná i asistence lékařů a odborníků zabývající se narušenou psychikou chovanců. Následky šikanování a tyranie z podobných ústavů, stejně jako z výše jmenovaných zařízení bývají různé. Mohou vést ke zvýšení psychické a fyzické odolnosti dosud slabšího jedince, mohou však způsobit i trvalé zdravotní poškození a mohou být i tragické.

Prevence šikany

Prevencí šikany se zabývají nerůznější výchovné programy a jde samozřejmě o nelehký úkol. Jde zejména o snahu vést zájem potenciálních agresorů jiným směrem, než je uspokojování se ponížením druhých, v dalších případech pak dostatečný dozor a spolupráce na včasném odhalování agrese a bezpráví.

 

Setkali jste se někdy se šikanou? Jak se projevovala a jak jste se jí bránili?

Autor: Veronika Tůmová

Jak fungují krční mandle
Domácí násilí

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Čekanka - bylinky pro zdraví
Bylinky

Čekanka - bylinky pro zdraví

27.02.2011

V nedělní části seriálu o léčivkách se seznámíte s čekankou. Čekanka obecná je planě rostoucí léčivá bylina, která dorůstá do výšky okolo metru. Poznávacím znamením jsou její sytě ...

Sexuální problémy po porodu
Porod

Sexuální problémy po porodu

26.02.2011

Intimní život ženy i jejího partnera se může narozením dítěte od základů změnit. Důvodem nemusí být jen náhlý nedostatek času a spánku, nové povinnosti a pocit velké odpovědnosti. ...

Jak fungují krční mandle
Angína

Jak fungují krční mandle

Krční mandle jsou párovým orgánem, který je uložen v dutině ústní. Jsou uloženy mezi oblouky měkkého patra a podílí se na obranyschopnosti člověka. Krční mandle stejně jako nosní m ...

Bazalka - bylinky pro zdraví
Bylinky

Bazalka - bylinky pro zdraví

23.02.2011

V druhé části seriálu o bylinkách vám představujeme bazalku. Bazalka pravá je jednoletá bylina z čeledi hluchavkovitých. Dorůstá do výšky okolo 30 cm, má zelené řapíkaté listy a bí ...