Bylinky

Dobromysl - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
04.03.2011

V pořadí sedmou léčivou rostlinou našeho seriálu je dobromysl obecná. Je to vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých. Dorůstá do výšky okolo 20 – 60 cm. Má zelené zbarvení, v létě kvete drobnými nafialovělými květy a její plody se nazývají tvrdky.

Nať dobromysli, nazývaná též oregano, je velmi aromatická a obsahuje velké množství léčivých látek, jako jsou silice (thymol), třísloviny, tanin, apod. Sběr se provádí seříznutím natě několik cm nad zemí 2-3krát ročně, plody se odstraňují. Suší se ve stínu, aby nedošlo k znehodnocení léčivých účinků.

Využití dobromysli

Oregano se používá jako koření. Dále se z čerstvé, nebo sušené natě vaří léčivý čaj. Je vhodná pro přípravu kloktadla a hojivých obkladů. V kosmetice se využívá pro výrobu balzámů na vlasy, koupelí a vonných olejů.

Vnitřní užití

  • podporuje trávení
  • zvyšuje produkci žluče v játrech
  • léčí nemoci dýchacího ústrojí  (usnadňuje vykašlávání a dezinfikuje)
  • uvolňuje křeče hladkého svalstva (např. při bolestivé menstruaci)
  • působí jako antidepresivum (odtud název ,,dobrá mysl“ = dobromysl)

Vnější užití

  • kloktadlo působí léčivě při zánětech v krku, nebo zánětu dásní
  • koupele a obklady dezinfikují a napomáhají léčbě špatně se hojících ran

Dobromysl nemá výrazné vedlejší účinky, přesto by se neměla, s výjimkou depresivních onemocnění, užívat dlouhodobě. Těhotné ženy by měly její užívání omezit.

Další léčivkou nebude bylinka, ale zelenina, která má spoustu pozitivních účinků na zdraví - dýně. V minulém díle seriálu jsme vás seznámili s diviznou.

Autor: Zuzana Šimíková

Divizna - bylinky pro zdraví
Účinná hydratace od Garnier

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Divizna  - bylinky pro zdraví
Bylinky

Divizna - bylinky pro zdraví

02.03.2011

Další léčivkou v našem seriálu Bylinky pro zdraví je divizna. Tato impozantní léčivá bylina, která dorůstá až do výšky dvou metrů, má několik lidových názvů – např. Petrova hůl, Sv ...

Čekanka - bylinky pro zdraví
Bylinky

Čekanka - bylinky pro zdraví

27.02.2011

V nedělní části seriálu o léčivkách se seznámíte s čekankou. Čekanka obecná je planě rostoucí léčivá bylina, která dorůstá do výšky okolo metru. Poznávacím znamením jsou její sytě ...

Sexuální problémy po porodu
Porod

Sexuální problémy po porodu

26.02.2011

Intimní život ženy i jejího partnera se může narozením dítěte od základů změnit. Důvodem nemusí být jen náhlý nedostatek času a spánku, nové povinnosti a pocit velké odpovědnosti. ...