zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Život podle staročínské filozofie Jin a Jang

Veronika Tůmová
04.05.2017

Tato filozofie klade důraz na souhru a harmonii dvou protikladných sil, které spolu utvářejí nutnou rovnováhu světa. Jin a Jang - to je symbol této harmonie v přírodě, ale především v nás samých.

Koncept jin - jang má původ v dávné čínské filozofii a popisuje dvě navzájem opačné a doplňující se síly, které se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru. Jin a Jang se nevylučují, jsou na sobě závislé, vzájemně se podporují a jsou jeden druhému nedílnou součástí - existence jednoho není možná bez existence druhého.

Vnitřní harmonie podle filozofie Jin a Jang

Rovnováha, které díky ní docílíme, navodí ideální stav všech elementů v jednom dokonale vyváženém celku. Základem k docílení vyváženosti a odstupu, který povede k vnitřní rovnováze, bude přehodnocení žebříčku osobních hodnot a uvědomění si, že každý z nás je unikát, s jinými představami o životě a s jiným očekáváním.

Jak a kdy dochází k narušení životní rovnováhy?

Žijeme v době, která nás neustále žene kupředu, je plná výzev a dosažení dokonalého sladění osobního a pracovního života, v němž pro mnohé tkví podstata prosté lidské spokojenosti, je často nadlidským výkonem. Narušená životní rovnováha může být výsledkem toho, že přes na první pohled spokojený život trpíme neustálým pocitem diskomfortu, napětí a úzkostí, které plynou ze špatných prožitků a zkušeností prožitých v nedávné době. Tento pojem souvisí s pocitem, že svůj život přestáváme mít z nějakého důvodu pod kontrolou. Stejně silnou příčinou narušení životní rovnováhy bývá perfekcionismus či klamný idealismus. Ten nás obírá o životní energii a vystavuje nadbytečnému, těžce zvladatelnému a zdraví ohrožujícímu stresu.

Meditace dokáže odstranit stres

Jak podpořit obnovení vnitřní rovnováhy? Začněte na sobě pracovat!

  • Myslete na to, že není nejdůležitější plnit neustále cizí představy a očekávání. Zaměřte se sami na sebe, na to, co chcete vy, co je pro vás důležité.
  • Přehodnoťte své dosavadní povinnosti a životní hodnoty, udělejte si v nich pořádek.
  • Přemýšlejte nad tím, co a proč je pro vás opravdu důležité.
  • Vymezte různým úkolům a záležitostem určitý čas. S klidným svědomím odložte občas na později to, do čeho se vám zrovna nechce.
  • Je lepší pracovat kratší dobu, ale intenzivně.
  • Komunikujte se svým okolím, svěřujte se s tím dobrým, ale i s tím špatným ve vašem životě. Neodmítejte pomoc a podporu svých blízkých.
  • To nejdůležitější vždy pečlivě naplánujte.
  • Učte se asertivitě, schopnosti vyjádřit a prosazovat vlastní názor bez vyvolávání konfliktních situací.
  • Zkuste se spokojit s tím, že jste v něčem dobří, být nejlepší není podmínkou k tomu, abychom byli šťastní.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Albinismus aneb když chybí melanin
Proč je dobré upřednostňovat sezónní potraviny?

Další články