Fobie a panika

Co jsou fobie a proč vznikají

Zdravě.cz
13.07.2011

Fobie je psychiatrické onemocnění. Projevuje se jako nezvladatelný, většinou bezdůvodný strach z věcí, lidí, zvířat či různých situací. Nemocný si svůj strach zcela uvědomuje, ale nedokáže ho ovládnout vlastní vůlí.

Pokud člověk trpí fobií, s jejímž původcem se setkává v běžném životě, může ho jeho nemoc výrazně vyřazovat ze života. Znemožní mu vykonávat různé aktivity, naopak dělá věci, které se těm běžným naprosto vymykají.

K fobiím často patří obsese, což je nutkavá potřeba neustále kontrolovat prostředí a místo, kde se nemocný pohybuje, zda někde není zdroj jeho fobie. Takový člověk je neustále napjatý, vystrašený. Čím více všechno kontroluje, tím více potenciálního nebezpečí kolem sebe vidí.

Příčiny fobie

Příčina většiny fobií pramení v dětství. Fobie mohou být vyvolány opakovanými nepříjemnými zkušenostmi z dětství nebo spojením původce fobie se špatnou vzpomínkou. Tyto fobie se většinou s přibývajícím věkem zmírňují nebo mohou zcela vymizet.

Fobie může také vyvolat psychické trauma nebo psychické poruchy osobnosti.

Fobie mohou být dědičné. Větší sklon k fobiím mají všeobecně labilnější povahy.

Příznaky fobie

 • panický strach, strach ze smrti, strach ze zešílení
 • neklid
 • bušení srdce
 • zvýšená tepová frekvence
 • zvýšený krevní tlak
 • ztížené dýchání
 • třes
 • motání hlavy
 • návaly horka nebo chladu
 • mravenčení končetin - z nedostatku přijímaného kyslíku

Diagnostika fobie

 1. U postiženého fobií se vyskytují alespoň 2 příznaky fobie
 2. Postižený má silný strach a úzkost
 3. Úzkost se nevyskytuje v nepřítomnosti vyvolávajícího podnětu

Příklady fobií

V článku Časté fobie a jak je léčit na Zdravě.cz je podrobněji popsaná léčba fobií a také tyto nejznámější fobie: klaustrofobie, aerofobie, sociální fobie, agorafobie, arachnofobie. Nyní představíme několik dalších fobií, v některém z příštích článků popíšeme ostatní fobie.

Keraunofobie

Strach z bouřky, ze zasažení bleskem. Z bouřky má obavy velké množství lidí, člověk trpící keraunofobií je však při bouřce doslova ochromen. Pokud se mu stane, že ho bouřka zastihne venku, zmocní se ho těžko překonatelná panika.

Kynofobie

Strach ze psů. Psů se také bojí více lidí, avšak panický strach ze psů může člověku téměř znemožnit vycházení z bytu.

Xenofobie

Chorobný strach ze všeho cizího. Někdy bývá xenofobie zaměňována s rasismem, to je však omyl. Xenofobie je vůlí i rozumem těžko ovlivnitelná, rasismus je naprosto vědomý postoj.


Trpíte vy nějakou fóbií? Jak se ji snažíte zvládat

Autor: Zdravě.cz

Vyhrajte poukaz na spodní prádlo SKINTOSKIN
Otravy houbami

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zázvor - bylinky pro zdraví
Bylinky

Zázvor - bylinky pro zdraví

13.07.2011

V dnešním, předposledním díle seriálu o bylinkách se dozvíte základní informace o zázvoru. Toto koření se získává z rostliny zázvoru pravého (obecného), což je vytrvalá rostlina, k ...

Vyhrajte poukaz na spodní prádlo SKINTOSKIN
Zdravě - soutěže a novinky

Vyhrajte poukaz na spodní prádlo SKINTOSKIN

12.07.2011

Vyhrajte dárkové poukazy do e-shopu s produkty SKINTOSKIN® a vyberte si z řady spodního prádla pro ty, kteří trpí onemocněním kůže, jako je atopický ekzém (dermatitida), lupénka, v ...

Stalking
Agresivita

Stalking

Stalking znamená pronásledování oběti většinou známým, někdy i cizím člověkem, buď tajně zamilovaným nebo zhrzeným po ukončeném vztahu. Jedná se nejen o osobní pronásledování, ale ...