Bylinky

Zázvor - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
13.07.2011

V dnešním, předposledním díle seriálu o bylinkách se dozvíte základní informace o zázvoru. Toto koření se získává z rostliny zázvoru pravého (obecného), což je vytrvalá rostlina, která se pěstuje převážně v teplých a vlhkých oblastech v Asii.

Zázvor lze získat jen z části rostliny, přesněji z jejího oddenku. Obsahuje několik stovek látek, z těch léčivých jsou to například vitamíny (B – komplex), minerály (hořčík, draslík, vápník) a gingerol, který je původcem ostré a výrazné chuti zázvoru.

Využití zázvoru

Zázvor se používá v kuchyni, samostatně jako koření, nebo jako přídavek do kořenících směsí. Je možné jej konzumovat čerstvý, kandovaný, případně sušený. Ze zázvoru se vaří léčivý čaj a v lékárnách jsou k dostání různé kapsle s výtažky ze zázvoru. Využívá se také v kosmetice, při výrobě mastí, parfémů, nebo vonných svíček.

Vnitřní užití

  • zmírňuje žaludeční nevolnost (v těhotenství, při cestování)
  • zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv (působí proti nadýmání, pálení žáhy)
  • má dezinfekční a protizánětlivé účinky - pomáhá proti nachlazení (i preventivně)

Vnější užití

  • tiší bolest – masáže zázvorovým olejem pomáhají při bolestech kloubů a svalů
  • prokrvuje pokožku

Zázvor by neměly užívat děti do dvou let. Denní dávka pro dospělého člověka by neměla překročit 4 gramy čerstvého zázvoru na den. Větší dávky mohou způsobovat žaludeční obtíže z předávkování.

Poslední bylinkou našeho seriálu bude ženšen, naposledy jsme psali o tymiánu.

Autor: Zuzana Šimíková

Ženšen - bylinky pro zdraví
Jak poznat dobrý dětský tábor

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Onemocnění myasthenia gravis
Myastenia gravis

Onemocnění myasthenia gravis

Myasthenia gravis je označení choroby, která naštěstí není tolik častá. Má však velmi negativní vliv na život nemocného a některá její forma je velmi nebezpečná.

Stalking
Agresivita

Stalking

Stalking znamená pronásledování oběti většinou známým, někdy i cizím člověkem, buď tajně zamilovaným nebo zhrzeným po ukončeném vztahu. Jedná se nejen o osobní pronásledování, ale ...