Hemeroidy

Hemeroidy – příčiny, typy a léčba

Milena Mocková
18.03.2013

Naši předkové neměli nadbytek peněz na jídlo, moc toho nenaseděli a netrávili spoustu času před televizí. Proto by tento článek před několika desítkami let těžko někoho oslovil. V dnešní době se problém hemeroidů týká každého třetího člověka.

Slovo hemoroid pochází z řečtiny a označuje tok krve či krvácení. Hemoroidy nebo také hemeroidy jsou křečové žíly v oblasti vchodu do konečníku (vnější hemoroidy), nebo přímo uvnitř konečníku (vnitřní hemoroidy).

Příčinou vzniku hemeroidů bývá nadváha, těhotenství, nevhodná strava způsobující zácpy, nebo naopak průjmy, dlouhodobé stání, sedavé zaměstnání a další faktory, které způsobují zvýšený tlak na žíly v oblasti konečníku.

Rozlišení hemeroidů

Hemoroidy rozlišujeme na vnější a vnitřní. Vnější hemoroidy se vyskytují na zevním povrchu konečníku nebo těsně před řitním otvorem. Jsou obvykle měkké a nekrvácejí. Na rozdíl od vnitřních bývají bolestivé.

Vnitřní hemoroidy obvykle vznikají kolem stěn řitního kanálu a dělíme je do několika stupňů podle pokročilosti:

  • Hemoroidy I. stupně se projevují občasným krvácením a tlakem v řitní oblasti. V tomto stadiu pomáhá konzervativní léčba, tzn. čípky, masti a sedací koupele.
  • Hemoroidy II. stupně mají všechny předchozí příznaky, ale navíc se projevují dočasným výhřezem při zatlačení na stolici. Výhřez po ukončení tlaku mizí. V této fázi je již vhodná chirurgická léčba.
  • Hemoroidy III. stupně jsou typickým výhřezem, který se sám nevrátí a je nutné ho zatlačit zpět. Léčba je pouze chirurgická, stejně jako u IV. stupně, kdy je výhřez trvalý.

Příznaky a léčba hemoroidů

Typickými potížemi jsou bolest, svědění a krvácení z konečníku. Pro potvrzení diagnózy slouží anoskopie – vyšetření řitního kanálu pomocí speciálního přístroje, eventuálně i kolonoskopie, kdy se vyšetřuje tlusté střevo. Podle nálezu poté lékař rozhodne o léčbě. Nejčastěji se léčí těmito třemi zákroky:

Barronova metoda – ambulantně se zaškrtí vnitřní hemoroidální uzly (křečové žíly) speciálním elastickým kroužkem. Uzel po několika dnech odchází se stolicí a ranka se v krátké době zhojí.

Koagulace hemeroidů infračerveným zářením – ambulantní zákrok, kdy se pomocí infračerveného záření docílí odumření tkáně hemoroidálních uzlů.

Sklerotizace hemeroidů – probíhá nastříknutím speciální látky do hemoroidů.

 

Máte problémy s hemoroidy? Jak se s nimi léčíte a jaká léčba vám pomohla nejvíce?

Autor: Milena Mocková

Hořčík v našem těle
Lékařská kontrola, ať jste kdekoliv - blízká budoucnost?

Další články

Autismus a jeho projevy
Autismus

Autismus a jeho projevy

11.03.2013

Jistě se vám někdy stalo, že jste pozorovali maminku s dítětem, které se chovalo opravdu nevhodným způsobem, a říkali jste si, že udělala nějakou chybu ve výchově. Možná to není až ...