Hemeroidy

Hemeroidy - prevence a léčba

Veronika Tůmová
22.03.2012

Hemeroidy nejsou samotným názvem onemocnění, jak by se mohlo zdát. Jsou to tzv. žilní pletence v oblasti konečníku. Při jejich onemocnění, tedy zvětšení a zduření, nastávají velmi nepříjemné a bolestivé potíže.

Bolest v této oblasti samozřejmě navodí i problém s vyprazdňováním. Vzhledem k intimnosti postižených tělesných partií bývá toto onemocnění zátěžové i na psychiku. Mnoho pacientů má navíc nepřekonatelné zábrany navštívit lékaře.

Rizikové faktory onemocnění hemeroidů

 • obezita (zátěž na cévy)
 • nedostatečná hygiena v intimních partiích
 • nedostatek pohybu (sedavé zaměstnání, nedostatek aktivního odpočinku)
 • častá zácpa nebo průjem
 • častá jízda na kole
 • vysoký nebo kolísavý krevní tlak, křečové žíly
 • nadměrný přísun alkoholu, kofeinu a nikotinu
 • špatná celková životospráva a způsob stravování (nedostatek vitamínů, tučná a kořeněná jídla)

Příznaky onemocnění

Hemeroidy nebo také hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější. Vnější jsou v okolí konečníku a je možné je nahmatat, vnitřní se při častém podráždění projevují řadou příznaků:

 • bolest, svědění, zduření, mokvání
 • krvácení z konečníku (jasně červená krev je obvykle patrná na toaletním papíře)
 • vyhřeznutí, někdy i s částí sliznice konečníku
 • stolice může obsahovat hlen

Průběh vyšetření

Při podezření na onemocnění hemeroidů je rozumné potlačit zábrany a svěřit se do rukou odborníka. Provádí se hmatem rychlé a bezbolestné vyšetření konečníku a následuje léčba. Někdy se přistoupí i k tzv. testu na okultní krvácení, a to ze stolice, ze které je nutno odebrat vzorky, což udělá pacient sám, v klidu a v domácím prostředí.

Pokud se problém zdá být vážnější, je pacient poslán k odbornému vyšetření na rektoskopii. Zde se provádí vyšetření pomocí optického přístroje zavedeného do tlustého střeva, zjišťuje se stav povrchu sliznice a přítomnost možných nežádoucích útvarů, provádí se histologická vyšetření.

Hemeroidy v těhotenství

V těhotenství se přirozeně zvyšuje riziko tohoto onemocnění následkem přibývání na váze i objemu, a tím vyvíjení tlaku na cévy v rizikových partiích. Kromě toho většina budoucích maminek obvykle trpí zácpou, která je dalším rizikovým faktorem. Dále sem patří např. zvětšující se děloha a tlak na střeva a břišní cévy a aktivní tlak v průběhu porodu.

I v těhotenství je proto nutný přiměřený pohyb, mírné cvičení, dostatek zeleniny a ovoce, pitný režim. Pokud se problémům s hemeroidy ani tak nepodaří předejít, existuje účinná léčba formou mastí, čípků nebo koupelí. Po uplynutí šestinedělí potíže obvykle samy odezní.

Léčba a prevence

Lidé trpící některými příznaky onemocnění obvykle nejprve přistoupí k samoléčbě. V lékárnách je naštěstí dostatek přípravků, kterými si můžete sami pomoci. K dostání je celá řada mastí, krémů a čípků, doporučují se také hypermanganové koupele, nebo sedací koupele např. v odvarech z dubové kůry nebo heřmánku.

Pokud potíže přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, je nutné překonat ostych a podstoupit vyšetření. Existuje několik relativně jednoduchých chirurgických zákroků, např. podvázání cév, použití elastických kroužků na jednotlivé uzly, ale i ošetření pomocí laseru nebo tekutého dusíku.

Prevence pak samozřejmě spočívá ve vyhýbání se rizikovým faktorům, popsaným výše.

Autor: Veronika Tůmová

Cukrovka - diabetes mellitus
Černý bez - lék z jarní přírody

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.