Srdeční choroby

Středomořská strava - prevence kardiovaskulárních příhod

Michaela Kopřivová
14.03.2013

O zdravotních benefitech středomořského způsobu stravování se hovoří již několik let. Nejnovější studie ukázala, že je dokonce účinnější než nízkotučná dieta.

Základ středomořské stravy

Pro tradiční mediteránní stravu je typické:

  • vysoký přísun olivového oleje, ovoce, ořechů a mandlí, zeleniny, obilovin a luštěnin
  • střední přísun ryb a drůbežího masa
  • nízký příjem mléčných výrobků, červeného masa a sladkostí
  • s jídlem je v rozumné míře konzumováno víno (zvláště červené)

Výzkum prováděný po dobu pěti let sledoval zdravotní stav téměř 7 400 lidí, kteří měli vysoké riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob z různých důvodů: nadváha, kouření, genetické předpoklady, vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina cholesterolu.

Zcela náhodně byli rozděleni do tří skupin, z toho dvě skupiny měly dodržovat středomořskou dietu a třetí, kontrolní skupina, měla dodržovat běžnou nízkotučnou dietu.

Oběma „středomořským“ skupinám bylo doporučeno nahradit červené maso bílým a zařadit minimálně třikrát týdně do jídelníčku mořské ryby. Ovoce a zeleninu měli jíst dvakrát až třikrát denně.

Skupiny se středomořským způsobem stravování se lišily v tom, že jedna skupina měla zvýšený příjem panenského olivového oleje (minimálně 4 lžíce denně) a druhá skupina zvýšený příjem ořechů a mandlí (alespoň 12 kusů).

Tento způsob stravování dodržovali zkoumaní lidé 5 let. Během této doby samozřejmě došlo k několika stovkám případů srdečních příhod, mrtvic a úmrtí v důsledku kardiovaskulárních příhod. Vždyť šlo o skupinu osob se zvýšeným rizikem srdečně-cévních onemocnění.

Záznamy o všech hospitalizacích, příhodách a úmrtích byly pečlivě sledovány a vyhodnocovány. Výsledek byl překvapivý: Ve skupinách s mediteránním způsobem stravování bylo případů kardiovaskulárních příhod a úmrtí o 30 % méně než ve skupině s nízkotučnou stravou.

Rozdíly byly i mezi dvěma skupinami s mediteránním stravováním. Ta, která měla za úkol konzumovat ve zvýšené míře ořechy a mandle, měla o 46 % nižší riziko mrtvice oproti kontrolní skupině s nízkotučnou dietou. Skupina se zvýšeným příjmem olivového oleje měla toto riziko nižší o 30 % než „nízkotučná“ skupina.

Výsledky rozsáhlé studie tak jasně dokazují výhody středomořské stravy pro snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a zároveň vysvětlují nižší úmrtnost na kardiovaskulární choroby obyvatel z oblasti Středomoří oproti situaci v ostatní Evropě a USA.

Středomořská dieta je zdravá i chutná

Pozitivní vliv středomořské diety na zdraví si vědci vysvětlují zvýšeným obsahem omega-3 mastných kyselin (ořechy, některé mořské ryby), které mají velmi příznivý ochranný vliv na kardiovaskulární systém, a vysokým obsahem polyfenolů a vitamínu E v panenském olivovém oleji, jež přispívají ke snížení zánětlivých změn v organismu.

Středomořská dieta má kromě svého pozitivního vlivu na kardiovaskulární zdraví ještě jednu obrovskou výhodou. Je chutná a příjemná, příliš nás neomezí ve výběru potravin, a není potřeba přehnaně počítat kalorie. Proto se dá dodržovat celoživotně, nejen se skřípěním zubů pár měsíců, jak to bývá u ostatních diet.

Výsledky studie by nás tedy určitě měly inspirovat ke změně stravování. Například běžné tuky a oleje nahraďte panenským olivovým olejem a místo chipsů a dalších slaných pochutin si dejte raději ořechy či mandle. O zvýšené konzumaci zeleniny a ovoce a sníženém příjmu červeného masa nemluvě.

Autor: Michaela Kopřivová

Autismus a jeho projevy
Amniocentéza - jak a proč se provádí

Další články

Autismus a jeho projevy
Autismus

Autismus a jeho projevy

11.03.2013

Jistě se vám někdy stalo, že jste pozorovali maminku s dítětem, které se chovalo opravdu nevhodným způsobem, a říkali jste si, že udělala nějakou chybu ve výchově. Možná to není až ...

Jazykové schopnosti batolat mohou ovlivnit ovládání emocí
Batole

Jazykové schopnosti batolat mohou ovlivnit ovládání emocí

04.03.2013

Ne všechny děti umí zvládnout stresující situace bez výbuchů zlosti. Co však může za jejich “výbuchem” stát a lze tomu předcházet? Určitým návodem, jak předejít těmto nepříjemným s ...