Vyšetření a léky

Lékařská kontrola, ať jste kdekoliv - blízká budoucnost?

Veronika Iblová
21.03.2013

Možná je nablízku doba, kdy se budeme moci vyhnout opakovaným návštěvám lékaře - nezbytným kontrolám po nemocích či operacích. Lékaři z University Illinois totiž vyvinuli elektronické tetování, které se umístí na tělo pacienta, a lékařům tak umožňuje sledovat pacientův stav na dálku: měřit srdeční frekvenci, teplotu, hydrataci kůže atp. Nejde o popis zápletky ze sci-fi románu, ale pravděpodobně o blízkou budoucnost, kdy se mini-elektronické systémy mohou stát součástí našeho těla.

Elektronické obvody jako tetování

Tým vědců, který pracuje pod vedením zkušeného vědce Johna Rogerse vyvíjí epidermální tetování již několik let. Princip takového tetování spočívá v tom, že se na lidské tělo vtiskne elektronický obvod drobné velikosti společně s ochranným gumovým razítkem, a to celé se připevní ochranným sprejem.

Tato ultratenká elektronika funguje na stejné bazi jako počítač, obsahuje drobné obvody, elektrody a senzory. Akorát s tím rozdílem, že vše je děláno tak, aby to bylo flexibilní s pohyby lidského těla a lehce se adaptovalo na nerovný povrch lidské pokožky.

Obvody jsou vložené do pružného materiálu, zařízení se tak může ohýbat, natahovat a krabatit, aniž by došlo k jeho poškození či odloupnutí. Zařízení je přizpůsobeno lidskému pohybu a může být umístěno na jakoukoliv část lidského těla.

V čem může tetování pomoc

John Rogers tvrdí, že velkým přínosem bude možnost sledovat na dálku hojení pacientových ran po operacích. Podobně přínosné může být v rámci neonatální péče.

Toto minizařízení by také mohlo zastat práci několika těžkých nemocničních přístrojů, jako je např. EKG nebo EEG.

Informace zjištěné prostřednictvím elektronického tetování by v budoucnu mohly být bezdrátově přenášeny do mobilních zařízení, lékaři by tak mohli mít neustále aktualizované informace o zdravotním stavu pacienta.

To, že nám technologie v medicíně a řadě dalších oborů pomáhají, je neodiskutovatelné, ale jaké riziko přinášeji tyto malinké technologie, které by nás měly provázet v našem každodenním životě? Do jaké míry můžou ovlivnit naše životy a neměl by jejich vývoj podléhat přísnějšímu dohledu?

Možná si někteří uleví, že tetování lze nosit pouze okolo dvou týdnů, poté se v souvislosti s regenerací kůže uvolní a lze smýt či setřít.

Autor: Veronika Iblová

Hemeroidy – příčiny, typy a léčba
Hlídejte si své zdraví

Další články

Systém převrácené třídy dorazil do Česka
Školák a předškolák

Systém převrácené třídy dorazil do Česka

13.03.2013

Převrácená třída je překlad anglického pojmu “flipped classroom”. Někdy bývá nazývána jako invertovaná třída. Název vypovídá o novém způsobu výuky, který s sebou přináší. V některý ...

Autismus a jeho projevy
Autismus

Autismus a jeho projevy

11.03.2013

Jistě se vám někdy stalo, že jste pozorovali maminku s dítětem, které se chovalo opravdu nevhodným způsobem, a říkali jste si, že udělala nějakou chybu ve výchově. Možná to není až ...