zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Je pití vody s citronem opravdu tak prospěšné pro tělo?

Veronika Matoušová
16.07.2021

Dejte si každé ráno vodu s citronem a budete zdraví, štíhlí a s krásnou pletí. To už jistě slyšel každý. V posledních letech se z pití citronové vody stal až neuvěřitelný trend, na který přísahá nejen řada známých osobností. Voda s citronem je zkrátka propagována jako jakýsi elixír zdraví. Uvádí se, že díky pravidelnému rannímu popíjení citronové vody zhubnete, pročistíte tělo, dodáte vitamín C a zajistíte své pleti pevnost a pružnost. Co je pravdy na těchto tvrzeních?

Zázrak jménem citronová voda

Citronová voda si získala postupem času nemalou popularitu, k tomu přispěla zejména její pověst klíče ke zdraví, očištěnému tělu zbavenému škodlivin a rovněž má být cestou k rychlému spalování. Voda s citronem má zlepšit náladu, podpořit trávení, detoxikovat tělo a podpořit hubnutí. Pravidelné pití citronové vody má rovněž zabraňovat tvorbě ledvinových kamenů. Skoro se zdá, že tohle celkem obyčejné pití je zázračné. Jsou tyto údaje pravdivé, nebo se jedná o již zaběhnuté mýty? Pojďme se na tato tvrzení podívat detailněji.

Lepší nálada díky vodě s citronem?

Voda s citronem by vás prý měla hned po ránu dobře naladit. Efekt lepší nálady má ale na svědomí spíše samotný vitamín C. Lidé, kteří trpí nedostatkem tohoto vitamínu, mají totiž opravdu větší sklon k psychickým potížím a k výkyvům nálad. Pokud vás tyto problémy trápí, je určitě vhodné vitamín C doplnit. Ale samotná voda s pár kapkami citronu to moc nevytrhne. Tolik vitamínu C v tomto nápoji bohužel není. Chcete-li doplnit „céčko“, vsaďte raději na pravidelný příjem rybízu, červené papriky nebo šípku.

5 tipů, jak si poradit s letními obtížemi přírodní cestou

Voda s citronem jako základ detoxu

Citronová voda má zajistit detoxikaci organismu. K přirozené detoxikaci ale dochází v lidském těle automaticky, tedy bez našeho přičinění. Existují však výživné látky, které mohou ovlivnit aktivitu detoxikačních enzymů v játrech. Taková látka je obsažena i v citronech, což by nahrávalo tvrzení, že příjem citronové vody pozitivně ovlivňuje čištění jater. Zatím ale nebylo vědecky prokázáno, že by na lidský organismus měla voda s citronem takový vliv.

Dejte si vodu s citronem a zhubněte!

Asi nejznámější a také nejvíce rozšířená je teorie, že voda s citronem podporuje hubnutí. Snad každý, kdo se pustil do redukčních režimů, jistě také začínal svůj den právě tímto nápojem. Ovšem pokud máte velice omezený a striktní režim, například razantně snižujete sacharidy, pak není divu, že po pár dnech máte skutečně několik kil dole. Během této doby totiž zmizí také nadbytečné tekutiny, což se na váze velice rychle projeví. Není to ale zásluha ranní citronové vody. Trochu jiné to může být v případě fytochemických látek obsažených v citronové šťávě. Vlivem těchto složek tu existuje jistá možnost prevence obezity, opět to však zatím nebylo jasně prokázáno. Rozhodně se ale pozitivně ukáže, pokud začnete místo slazených limonád pravidelně zařazovat vodu ochucenou citronem nebo i jiným druhem ovoce, případně bylinkami. Zbavíte se tak přebytečných kalorií a zdravě navýšíte pitný režim.

Prevence tvorby ledvinových kamenů

Na co ale voda s citronem může mít skutečně pozitivní vliv, je snížení rizika tvorby ledvinových kamenů. Pití citronové šťávy zvýší množství citrátu v moči, který funguje právě jako prevence vzniku kamenů v ledvinách. Pokud máte v moči citrátu málo, riskujete vznik ledvinových kamenů. V tomto případě se tedy pravidelné pití citronové vody vyplatí.

Ledvinové kameny a varovné příznaky

Pozor na kyselinu citronovou

Voda s citronem má ale také své proti. Kyselina obsažená v citronech má negativní vliv na zubní sklovinu. Pokud tedy pijete citronovou vodu často, riskujete časem potíže se zuby. Zejména pokud citronovou vodu pijete ráno nebo večer před spaním, dbejte na to, abyste si ihned po vypití nečistili zuby. Dodržujte odstup alespoň půl hodiny a před čištěním si ještě důkladně vypláchněte ústa čistou vodou.

Voda s citronem je jednoduché a velice chutné osvěžení. Dokáže probudit tělo i mysl a doplní důležité tekutiny. Pokud i vám citronová voda chutná a máte z ní dobrý pocit, určitě se tohoto rituálu nemusíte vzdávat. Je ale důležité nečekat od samotného příjmu vody s citronem zázraky.

Oblíbená ovocná piva: Mohou skutečně škodit našemu zdraví? 

Autor: Veronika Matoušová

Děti a sluneční brýle: Proč s používáním nespěchat?
Alergie na zvířecí srst: Jak ji rozpoznat?

Další články

Venkovní grilování zdravě a bezpečně
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Venkovní grilování zdravě a bezpečně

07.07.2021

První grilování si mnozí z nás natěšeně dopřávají hned s prvním jarním oteplením, v létě pak bývá téměř každodenním zpestřením prázdninových večerů. Můžete si ho užívat s rodinou i ...