zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Obtížný a nebezpečný letní hmyz

Veronika Tůmová
11.07.2021

K létu patří slunce, voda, vůně sena a prázdniny, ale má i své méně příjemné stránky, například silné bouřky, a především otravné komáry, kteří nám spolu s dalším obtížným hmyzem znepříjemňují oblíbené letní grilování a večerní posezení.

I na procházkách, výpravách do lesa a u vody se v létě setkáváme s nejrůznějšími druhy hmyzu, které se kolem nás začnou slétávat, jakmile se jen trochu zapotíme. Od některých z nich si můžeme odnést svědivý až bolestivý zarudlý kousanec, jiní nekoušou, ale jsou zkrátka otravní. Jak se jim bránit a před kterým hmyzem se mít skutečně na pozoru?

Mouchy domácí – nezvaní hosté

Mouchy nám nehrozí vytaseným žihadlem, ale obtěžovat umí mistrovsky. Jsou navíc přenašeči škodlivých bakterií, protože rády hodují na uhynulých organismech či jejich výkalech, poté se s velkou chutí posadí na naše potraviny. Moucha domácí se vyskytuje v našich obydlích a hojněji pak v místech s hospodářskými zvířaty. Je považována za škůdce, přestože v přírodě má rozhodně své místo a podílí se na rozkladu uhynulých zvířat a rostlin. Mouchy jsou potravou žab či pavouků, my se s nimi můžeme vypořádat pomocí elektronických lapačů hmyzu či odpařovačů do zásuvky, které uvolňují látky mouchám nepříjemné, čímž je spolehlivě odeženou.

Komáři – jak se před nimi chránit a jaké nemoci mohou přenášet?

Komár je dalším druhem dvoukřídlého obtížného hmyzu, po celém světě existuje asi 3600 druhů komárů, u nás je to asi 50 druhů. Je možná méně známou zajímavostí, že u komárů saje krev pouze samice, samci se živí výhradně nektarem z květů. U nás je nejrozšířenějším druhem komár pisklavý, dále pak tzv. obtížný a záplavový. Komáři se vyskytují zejména u stojatých vod, na vlhkých loukách a v lesích. Samice komára potřebuje sát krev savců před nakladením vajíček, při bodnutí pak vylučuje látku, která zabraňuje srážení krve. Problémem je však možný přenos infekcí a nemocí. U komárů je to například malárie, elefantiáza (lymfatický otok v místě bodnutí), žlutá zimnice, virus Zika, západonilská horečka apod. V našich podmínkách jsou nejúčinnějšími zbraněmi proti komárům nejrůznější repelenty, sítě a moskytiéry, před vycestováním do rizikových oblastí pak tzv. antimalarika, případně očkování proti některým zmiňovaným nemocím.

Komáří štípnutí aneb co možná nevíte o repelentech

Ovád neboli hovado

Tento nepřehlédnutelný druh hmyzu nás může pěkně potrápit a někdy i doslova vyhnat, rozhodneme-li se například pro přírodní koupání. Vypadá jako přerostlá moucha s nápadně pruhovaným tělem a velkýma očima. Po krvi lačnící samice jsou velmi nepříjemné především pro domácí zvířata a koně. Jejich larvy se vyvíjí na bahnitých dnech potoků a rybníků, proto pak dospělí jedinci nepohrdnou ani člověkem, který se tu v létě koupe a opaluje. Kousnutí od ováda je bolestivé, svědí a může způsobit i otok. Svým kousnutím mohou přenášet nemoci způsobené parazitujícími prvoky a způsobit i anafylaktický šok.

Kloš jelení – létající klíště

Klíště nemusíme dlouze představovat, víme, že tento druh hmyzu je dosti obávaným, protože přenáší značně nebezpečné infekce, jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Klíště potkáme kdekoli v přírodě, včetně vlastních zahrad a městských parků, obvykle se proti němu chráníme vhodným a vše zakrývajícím oblečením, repelenty a v neposlední řadě také očkováním. Jsou však určité druhy hmyzu, které si s klíštětem snadno spleteme. Patří k nim například kloš jelení, kterému se dokonce i přezdívá létající klíště. Tento tvor opět saje krev zvířat, ale i člověka a jeho kousnutí rozhodně ucítíte. Žije v lesích a při napadení hostitele se zbavuje křídel a dožívá na něm. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od klíštěte, tento druh hmyzu žádné nemoci a infekce na člověka nepřenáší.

5 kroků sebeobrany proti klíšťatům

Autor: Veronika Tůmová

Přirozenou cestou proti dlouhodobé únavě
Kdy není vhodná návštěva bazénu nebo sauny ze zdravotních důvodů?

Další články