zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zatočte s únavou a dopřejte si energii ze správně zvolených potravin

Michaela Chylková
01.06.2021

Zmáhá vás únava a potřebujete nabrat ztracenou životní sílu? Vsaďte na zelené druhy zeleniny, které jsou doslova životabudičem. Obyčejný špenát, hrášek, fazolky, brokolice i salátové listy, opomenout nesmíme ani avokádo. Proč nás dovedou právě tyto potraviny doslova nakopnout energií?

Abyste měli dostatek energie po celý den, stačí do jídelníčku zařadit ty správné přírodní potraviny. Je zbytečné utrácet za umělé a reklamou často podporované "povzbuzovače", příroda je v tomto ohledu mnohem silnější. Čerstvá zelenina obsahuje vitamíny a minerály jako jsou vitamín B, hořčík a železo, zelená rostlinná strava je bohatá zejména na kyselinu listovou, vlákninu, vitamín K a antioxidanty. Zelené druhy ovoce i zeleniny mají blahodárný vliv na oběhový a kardiovaskulární systém, pravidelnou konzumací podpoříme funkci plic a srdce, můžeme tak preventivně zabojovat proti srdečnímu selhání, arytmii, kornatění cév. 

Které potraviny tedy zařadit do jídelníčku?

Doporučujeme si zamilovat a pravidelně zařazovat do jídelníčku zejména kapustu, růžičkové kapustičky, špenát, salátové listy, chřest, košťálovou zeleninu, cuketu, hrášek, zelené fazolky, ale také avokádo, zelené hrozny nebo kiwi. 

Hrášek jako chutný zdroj vitamínů a minerálů 

Smoothie jako zdroj energie

Zelené smoothie drinky obsahují antioxidanty, které chrání před nejrůznějšími nemocemi, zlepší imunitu a dodají nám přirozený zdroj energie. Bonusem navíc je přirozený úbytek hmotnosti, pokud jím nahradíme alespoň jeden hlavní chod. Základní pravidlo je jediné, v každém smoothie nesmí chybět nějaký druh listové zeleniny, ta dodá nápoji typicky zelenou barvu a pořádnou dávku zdraví. Sáhnout můžeme po jakémkoli listovém salátu, špenátu, mangoldu, kapustě apod., záleží jen na naší chuti. Mnohé listové zeleniny je možné v receptech zaměňovat, jen si musíme být vědomi, že chuť některé z nich může být intenzivnější a ve finální chuti smoothie může převažovat. 

Věděli jste, že listová zelenina může být skvělým zdrojem vápníku? 

Tmavozelená listnaná zelenina je přeplněna složkami budujícími rezistenci proti chorobám, mluvíme zejména o kudrnaté kapustičce, růžičkách brokolice, špenátu, jemném kadeřávku, kořenných pampeliškách, řepných listech s červenými řapíky a listech mangoldu. Právě listová zelenina může být skvělým zdrojem vápníku pro ty, kteří chtějí omezit mléčné výrobky. Z vitamínů nabízí listová zelenina nezanedbatelné množsví betakarotenu - provitamínu A, důležitý je i obsah chlorofylu s protirakovinnými účinky. 

Chcete zhubnout? Jezte podle barev!

Co jsou antioxidanty a v čem se nacházejí? 

Autor: Michaela Chylková

Nadopujte se vitamíny: Dopřejte si řeřichu!
Kdy vaše tělo říká, že máte ubrat v tréninku a odpočívat?

Další články