Čínská medicína

Jarní očista jater a žlučníku

Klára Thomasová
10.05.2011

Podle čínské filozofie existuje pět základních druhů energií, které ovlivňují složení člověka. Člověk jako součást vesmíru v sobě zahrnuje všech pět prvků a ty ovlivňují lidskou rovnováhu, emocionální a zdravotní stav. Je to souhrn sil dřeva, ohně, země, kovu a vody.

S nastupujícím jarem se zima vzdává své vlády i v lidském těle. V systému čínské medicíny to znamená, že ustupuje prvek vody značící ledviny a močový měchýř a nastupuje element dřeva, který je v lidském těle zastoupen játry a žlučníkem.

Játra

Jeden z prvních ukazatelů přetížení jater je únava. Za únavou stojí v naprosté většině případů snížená očistná funkce jater, zatím laboratorně neprokázaná.

Typické příznaky dysfunkce jater:

 • alergie
 • bolesti v kříži
 • hučení v uších
 • suchost očí
 • pocit plnosti v podžebří
 • zácpa
 • poruchy trávení
 • podrážděnost
 • přecitlivělost na hluk
 • přepracovanost

Rovněž můžeme pozorovat problémy s očima – zažloutlé bělmo či unavené oči.

Žlučník

Hlavním úkolem žlučníku je přebírat od jater žluč a využít ji při trávení potravy. Při poruchách žlučníku se tvoří písek a kamínky. Známe i žlučníkové problémy nervového původu. Nervové vzruchy ovlivňují činnost jater a zejména žlučníku.

Fyzické projevy nerovnováhy žlučníku:

 • hořkost v ústech
 • bolesti v podžebří
 • časté vzdychání
 • vysychání pokožky
 • pocity horka
 • bolesti hlavy
 • ztuhlost šíje

Na žlučník působí blahodárně čerstvá citrónová šťáva vypitá po ránu. Prospívají též hořčiny, čaj z pampelišky, heřmánku, máty, pelyňku, řepíku.

Detoxikace

Při oslabení jater a žlučníku se doporučuje detoxikace. Způsobů je několik, ale žádný se neobejde bez příslušné diety. To znamená vynechat tuky, živočišné bílkoviny – maso, mléko, mléčné výrobky, uzeniny, alkohol, cukr, smažená jídla.

Využijeme akupresuru, obklady na oblast jater (podusíme cibuli na vodě tak, aby vypadala jako skleněná, zabalíme do pláténka a přiložíme na dvě až čtyři hodiny). Zařadíme více pohybu a kvalitní dýchání. Tím předejdeme stresu.

Je nutné dodávat potřebné vitaminy – hlavně zinek, vitamin A, bylinné čaje a tinktury na podporu trávení. Nejlepším lékem na játra je ostropestřec, pampeliška a ostatní hořčiny. Můžeme také připravit odvar z kmínu a fenyklu a popíjet během dne. Další přírodní novinkou je avokádo, které působí na játra velmi dobře, takže ho lze také doporučit.

Velmi účinné jsou cílené masáže, spojené s baňkováním jaterní a žlučníkové oblasti. Opakujeme dvakrát týdně, později jedenkrát za čtrnáct dní a nakonec jednou měsíčně.

Jaro je období zrodu a očisty a totéž platí i pro náš organismus, očistné jarní kůry a půsty vedou k regeneraci jaterní funkce a tím i ke zlepšení funkce žlučníku.

Autor: Klára Thomasová

Čínská medicína
Aspergerův syndrom

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Máta peprná - bylinky pro zdraví
Bylinky

Máta peprná - bylinky pro zdraví

17.04.2011

Máta je výrazně aromatická vytrvalá bylina, která má zelené listy a nafialovělé květy. Velmi často zplaňuje, a proto ji můžete potkat nejen na zahrádkách, ale v podstatě kdekoliv.

Lopuch - bylinky pro zdraví
Bylinky

Lopuch - bylinky pro zdraví

15.04.2011

Tato dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých patří mezi naše největší byliny. Každý ji zná, málokdo však ví o jejích léčivých vlastnostech. Lopuch totiž roste ve velké míře jako ...

Laserové operace očních vad
Oční vady

Laserové operace očních vad

15.04.2011

Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k o ...