Čínská medicína

Pět prvků tradiční čínské medicíny

Zuzana Šilhavá
18.04.2011

Tradiční východní filozofie vychází z představy, že vše ve vesmíru je tvořeno jedinou energií KI v různých formách. Energie KI se na počátku všeho rozdělila ve dvě protikladné síly – JIN zahrnující kvality jako „chladno, tma, hmota, pasivní…“ a JANG projevující se jako „ horko, světlo, duch, aktivní…“.

Pět prvků je vlastně pět způsobů proměny energie KI. Prvky Voda – Dřevo – Oheň – Země – Kov následují po sobě jako roční období: zima – jaro – horké léto – babí léto – podzim.

Pět prvků si lze také představit jako přírodní cyklus. Díky Vodě může vyrůst živá rostlina, Dřevo. To je spáleno Ohněm, tak vznikne popel, tedy základ Země. Země rodí Kovy, na Kovu se sráží Voda.

Podobně lze popsat mnoho dalších jevů každodenního života včetně tělesného a duševního zdraví, neboť z východní filozofie a teorie pěti prvků vychází také tradiční čínská medicína. Energie KI proudí celým tělem, avšak v drahách zvaných též meridiány proudí v koncentrovanější formě. Ke každému prvku patří dvojice drah.

Významy jednotlivých prvků

Voda

Barva černá nebo modrá. Akupresurní dráha ledvin a močového měchýře. Lidé s nerovnováhou prvku Vody se často do těchto barev oblékají. Tmavé (modré nebo černé) kruhy pod očima ukazují na slabou energii Vody. Chuť slaná. Psychické vlastnosti a schopnosti: dotáhnout věci do konce, mít vůli, při poruše energie Vody naopak strach, bázlivost, nejistota.

Dřevo

Akupresurní dráha žlučníku a jater. Barva zelená, opět v dobrém i ve špatném smyslu. Když je člověku špatně, „přiotrávil se jídlem“, má v obličeji bledou, nazelenalou barvu. Chuť kyselá. Psychické vlastnosti a schopnosti: Organizační a vůdčí schopnosti. Trpělivost. Uctivost. Disharmonie Dřeva se projevuje jako netrpělivost, vztek, člověk je rigidní v myšlení.

Oheň

Barva červená. Akupresurní dráha srdce a tenkého střeva a také tří tělesných dutin a krevního oběhu. Červená barva v pozitivním smyslu dodává energii. Červená jako negativní projev je rudý obličej rozzuřeného, „rozohněného“, člověka, nebo také člověka s vysokým tlakem, tedy s problémy se srdcem. Chuť hořká. Psychické vlastnosti a schopnosti: Sebejistota. Schopnost radovat se. Nadchnout pro něco sám sebe i druhé. Schopnost cítit se dobře s jedním člověkem i mezi mnoha lidmi. Pokud není element Ohně v pořádku, je člověk stísněný, emočně nestálý, nepokojný.

Země

Zemité barvy, žlutá a hnědá. Dráha žaludku a sleziny, slinivky. Chuť sladká. Lidé s energií Země v nerovnováze jsou posedlí po sladkostech. Klíčové pojmy: výživa, matka. Sladkostmi často kompenzujeme nepříjemné pocity, když se necítíme v bezpečí nebo milovaní, když se necítíme tak, jak by se mělo cítit malé dítě u maminky. Psychické vlastnosti a schopnosti: stabilita, spolehlivost, schopnost soustředit se, být soucitný a pečovat, stát nohama pevně na zemi, tvořit. Špatnou energii Země provází přílišné přemýšlení, motání se v problému dokola, pohodlnost.

Kov

Barva bílá. Dráha plic a tlustého střeva. Chuť ostrá. Klíčové pojmy: otec, řád, pravidla, hranice, komunikace. Psychické vlastnosti a schopnosti: Schopnost stanovit hranice, rozlišit podstatné od nepodstatného. Schopnost jasně komunikovat. Narušená energie Kovu přináší přílišnou uzavřenost, tendenci ke smutku, omezenost.

Pokud přijmeme teorii pěti prvků do svého života, pochopíme, proč východní myšlení vyzdvihuje zlatou střední cestu. Naučíme se také lépe chápat životní cykly.

 

 

Autor: Zuzana Šilhavá

Nutriční terapeut versus výživový poradce
Poklepová automasáž DO-IN

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...

Samovyšetření prsu
Rakovina prsu

Samovyšetření prsu

19.03.2011

Samovyšetření prsů je součástí péče o zdraví každé ženy. Samovyšetření pomůže zachytit vážná nádorová onemocnění již v začátcích, a proto je nezbytné, aby ženy dbaly o své zdraví a ...