Bylinky

Meduňka lékařská - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
22.04.2011

Tuto léčivou bylinu řadíme mezi trvalky, výjimečná je však tím, že se dožívá až 30 let. Dorůstá výšky okolo jednoho metru, má drobné bílé až růžové květy a velmi aromatické listy, které voní po citronu. Pěstuje se spíše v zahradách, zplaňuje jen málokdy.

Sbíráme listy a také nať před květem, ovšem bez dolní dřevnatící lodyhy. Sběr bývá možný i dvakrát do roka. Bylinka se suší rychle ve stínu a je velmi choulostivá na pomačkání. Z látek, které obsahuje, jsou nejdůležitější především silice (např. citral, citronelal), triterpenické kyseliny a třísloviny.

Využití meduňky

Listy jsou známé v kuchyni jako koření, dále pak ochucovadlo alkoholických nápojů a salátů. Rostlina je také velmi medonosná. Pro lékařské účely se však nejčastěji užívá jako nálev.

Vnitřní užití

  • uklidňuje nervy, podporuje klidný spánek
  • působí proti křečím
  • pomáhá při žaludečních a střevních potížích a při nadýmání
  • užívá se při srdeční neuróze a arytmii, snižuje krevní tlak
  • doporučuje se užívat také při nachlazení

Vnější užití

  • pomáhá hojit pohmožděniny a otoky
  • pozitivně působí při revmatismu a zánětech nervů

Meduňka nemá výraznější vedlejší účinky, lze ji užívat v terapeutických dávkách i dlouhodobě. Mohou ji užívat také těhotné i kojící ženy.

Následující léčivkou bude měsíček lékařský, v minulém díle seriálu jsme psali o mateřídoušce.

Autor: Zuzana Šimíková

Mateřídouška - bylinky pro zdraví
Tetanus

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Nedoslýchavost - častý problém dnešní doby
Poruchy sluchu

Nedoslýchavost - častý problém dnešní doby

20.04.2011

Přetrvává předsudek, že nedoslýchavost postihuje pouze starší lidi. Ale 50% všech lidí s poruchou sluchu je mladších 65 let - a mnoho z nich jsou děti nebo mladí lidé. Na světě je ...